Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забравени занаяти оживяха в трънското село Бусинци

Снимка: Ани Петрова, БНР

Стефка Бонева, известна личност в областта на занаятите и ръчните умения, произхожда от малкото трънско село Бусинци. Тя се гордее със своите корени и семейна връзка с грънчарството, тъй като братът на нейната прабаба бил известен грънчар. Въпреки че през годините животът я отвежда далеч от родното село, Стефка се завръща в него на по-късен етап от живота си и открива отново неговата красота. 

Неотдавна Бонева организира първия фестивал в живота си, посветен на занаятите и ръчните умения, който носи името "Фестивал на сръчните ръце". Събитие е създадено с цел да привлече вниманието към забравените или малко познати сръчности и занаяти.

В рамките на три дни фестивалът представи петнайсет различни занаята, които бяха демонстрирани пред местната общност и гости от цялата страна.

В интервю за “Нашият ден“ Стефка Бонева сподели за важността на показването на различните занаяти и сръчности. Тя отбеляза, че пчеларството не се разглежда като обикновен занаят, но е наистина една невероятна сръчност, която мнозина не разбират напълно. Чрез фестивала Бонева иска да запознае посетителите с това какво се случва в кошера, как пчелите функционират и развиват семействата си, как се получава медът и т.н.

В рамките на инициативата бяха представени разнообразни занаяти и различни  умения, които са малко познати на широката публика. Едно от тях е тъкането на колани "на кори", което в момента се практикува само от трима майстори в страната. Това умение бе представено с голяма гордост и внимание, като се разкриха техниките и традициите, свързани с него.

Освен тъкането на колани бяха показвани и други занаяти, които заслужаваха внимание и признание. Демонстрираха се дюлгерство – занаятът на трънските майстори строители, грънчарство, дърворезба, кожарство, пчеларство, технологии по извличане на билкови екстракти и правене на сапуни, както и мокро и сухо плъстене на вълна.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25