Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Портрет на Луната в черно" от Misha Mar

"Портрет на Луната в черно" очаква своите зрители в атриума на "Квадрат 500". Автор на композицията е Михаела Михайлова, която тази година издаде и първата си фотокнига "MAR".

Художничката рисува портрета в продължение на повече от месец и чрез него представя осемте фази на Луната в черно и бяло. Самата тема обаче изследва в детайли от години. Същите тези детайли са видими и по повърхността на създадената от нея композиция.

Според Мартин Косташки, куратор и уредник на Националната галерия, Misha Mar, както всъщност е известна Михаела Михайлова, до някаква степен дори е обсебена от небесното тяло, което изобразява. С голям интерес и внимание тя всъщност се обяснява в любов на Луната. Техниката, която използва, е смесена и представлява интерес за зрителите.


Самата Михаела предизвиква любопитство като творец. Тя завършва "Иконопис" в Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" в Пловдив, а след това получава бакалавърска степен по "Живопис" в Националната художествената академия. През 2014-а отново там се дипломира и като магистър по "Фотография".

Портретът ѝ говори колкото за осемте лица на Луната, толкова и за Михаела като художник. В композицията ѝ, която ще бъде част от атриума на "Квадрат 500" до май 2024-та, пълният лунен цикъл "изгрява" на "Стената" в скулптурната градина.

"Стената" е монументално съоръжение, издигнато в обособено в сърцето на "Квадрат 500" пространство, което си поставя за цел в галерията да бъдат представяни и автори на стенопис и графити.

Проектът на Националната галерия започва през 2020 година, а Misha Mar е четвъртият артист, който участва в него. Преди това публиката имаше възможност да види работата на Николай Петров – GLOW, Алекси Иванов и BILOS.


"Стената" се осъществява с подкрепата на фондация "Лъчезар Цоцорков"
и възниква както от необходимост, така и от желание графити артистите и авторите на стенописи у нас да достигнат до по-широка публика.

С времето скулптурната градина на "Квадрат 500" се превърна в артистично пространство, което дава сцена на различни изкуства. Те често си взаимодействат и правят публиката съпричастна. Например по време на всеки един от нарисуваните на "Стената" проекти посетителите на галерията получават възможност да наблюдават работния процес, а в някои от случаите и да вземат участие в него.

А как възприемаме Луната и променя ли портретът на Михаела Михайлова представата ни за нея?

Мартин Косташки разказва в звуковия файл.

Снимки: Борислав Чернев / Национална галерия
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44