Дизайнът далеч не е само в Инстаграм и специализираните издания. "От мига, в който отворим очи и посегнем към четката за зъби до момента, в който легнем в леглото си вечер – ние сме обградени от дизайн.
Една от задачите на книгата е да покаже как дизайнът оформя средата, която обитаваме. Добрият дизайн е практичен, той решава проблеми", изтъква Цветана Шипкова, главен редактор на единственото у нас списание за дизайн MD, редактор и съставител на книгата "Български продуктов дизайн 2000 - 2020".
Понякога оценяваме умелия дизайн на даден предмет, но рядко познаваме хората, създаващи продуктите, които използваме всекидневно. Книгата "Български продуктов дизайн" не само представя мебели, осветителни тела, превозни средства, играчки, модни аксесоари и пр., но и запознава публиката с авторите на тези успешни и разпознаваеми, далеч не само у нас, продукти.
На фона на недотам процъфтяващата индустрия у нас и липсата на устойчива традиция, прави впечатление голямото количество престижни международни награди за дизайн, с които са удостоени авторите: над 100, сред които 12 Red Dot Award, от които три Best of the Best, три IF Design, девет A’Design, девет Good Design и пет German Design Awards.
Но освен наградите, го има и признанието – част от продуктите са част от бита и всекидневието на хората.
Книгата е и своеобразен архив на първите две десетилетия от новия век, в които се случват мащабни промени – от климатичните промени до това, че ред устройства като фотоапарат, калкулатор, CD уредба, дискмен се превърнаха в едно единствено устройство – смартфон. Климатичните промени диктуват нуждата от нови материали, устойчивост и рециклиране, а българският дизайн е в крак със световните тенденции и адекватен на духа на времето.
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg