В една по-хубава алтернативна реалност "Тайните на писането" от литературния критик Олга Николова щеше наистина да бъде използвана като училищно помагало, а учениците чрез нея щяха да откриват удоволствието от работата с текста. В нашата, където основна цел на всяка писмена работа е да се изпълнят конкретни обективни, но и формални, изисквания, текстовете в малката синя книга могат да станат отдушник за тези гимназисти, които все още не са намразили изучаването на литература и имат нужда периодично да преоткриват смисъла в заниманията си.
Наистина освен с изобилие от препратки към древни и съвременни автори от цял свят "Тайните на писането" е изпълнена и със задачи и упражнения за ума и сетивата.
Те дават теми по-скоро за медитация, отколкото за писмени работи, а като най-важна цел се очертава търсенето на смисъла. Защото, вместо да разкрива някакви занаятчииски тайни и винаги работещи техники, Олга Николова се занимава именно със смисъла, без който един текст би бил ненужен, с връзката между писането и нуждата нещо да бъде казано.
Излизането на наръчника дава повод за размисъл какво можем да научим за създаването на един текст отвъд училищните помагала и курсовете по творческо писане.
Книгата е насочена към младата публика и с лекия си и съвсем неформален език представлява всъщност едно ръководство по живеене, което сякаш ни казва "наслаждавай се на живота и на жаждата си за знания, гледай и слушай внимателно света наоколо, черпи с пълни шепи от постигнатото преди теб и писането ще добие форма и смисъл".
Повече за "Тайните на писането" Олга Николова разказа в "Какво се случва"
Чуйте разговора с Олга Николова.
Снимки – Бойка Тодорова, изд. Просвета, личен архив
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg