Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайният живот на растенията

Снимка: Pexels

В андерсеновата приказка "Цветята на малката Ида" цветята си говореха и ходела на бал и вероятно няма дете, което да не се е опитвало да изненада растенията и да ги хване, докато си общуват.

Засега няма данни цветята да танцуват полка и мазурка, но науката е засякла биохимичните сигнали, посредством, които те общуват и си говорят.
"Учените са засекли над 50 думи, с които общуват. Не думи както ги разбираме ние, разбира се, става въпрос за биохимични сигнали – най-вече такива, с които се предупреждават за навлизането в чуждо пространство и засенчване.

При това растенията общуват не само помежду си, а и с гъбите, обитаващи кореновата им система. Става въпрос за тъй наречената микориза, която създава толкова многопластова и взаимосвързана система, че я наричат "Wood Wide Web" (подобно на www – World Wide Web)". За тези научни факти увлекателно разказва Галя Петрова, доктор по генетика, асистент към катедра Биология на Медицински университет, София, както и учител по Биология в НПМГ.

Орфеево цвете (Родопски силивряк)
В докторската си дисертация д-р Петрова изследва прочутото орфеево цвете или родопски силивряк – предледников реликт, чиято "възраст" е по всяка вероятност над 2 милиона години. Силиврякът е част от малобройната груба около 300-350 вида в света, възкръсващи растения. Уникалното при тях е, че те преживяват периоди на засушаване в напълно неактивна фаза, наречена анабиоза (мнима смърт), в която изглеждат сухи и умрели, но при съвсем малко влага, се възраждат и се възстановяват, напълно неувредени.
Подобен механизъм, разбира се, е обект на интерес от учените, които се опитват да си обяснят действието му.


Има хипотеза, че с климатичните промени това ще са водещите растения на Земята. Преживявали различни катаклизми, те ще се справят и с потенциално екстремно засушаване и горещини.

Д-р Галя Петрова е един от лекторите на събитието на "Рацио" "Тайният живот на растенията" на 17 юли в кино Cabana.

Снимки: Pexels
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05
Д-р Георги Лазаров

Мъжка рожба

Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..

публикувано на 15.04.25 в 16:50
Никола Нинков

Еврика! Успешни българи: Никола Нинков

В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..

публикувано на 14.04.25 в 17:00