Петър Петров е архитект и екскурзовод, а също главен координатор на проекта European Heritage Times – издание, в което младежи от цяла Европа пишат и споделят интересни факти за културното наследство от своята страна. Петър е автор и на бюлетина "Невидима крепост" и на подкаста със същото име. В епизодите на "Невидима крепост" той и гостите му обсъждат различни теми, свързани с материалното и нематериалното културно наследство.
В "Лабиринти на познанието" се обсъжда находчивостта на идеята за подкаст, т.е. диалог по темите за откриването, опазването, съхранението и представянето на забележителни места и традиции, за разликите между културно и архитектурно наследство и за различните подходи в консервацията и презентацията на миналото. Сред гостите на подкаста са архитекти, историци, археолози, изкуствоведи, богослови, реставратори, пътешественици, водолази, колекционери на антики, както и хора, занимаващи се с исторически възстановки.
Пътувайки към дадено място, можете да слушате епизод от подкаста, който да ви увери в онова, което и без друго знаете – България не е само курортен туризъм, а има потенциал да се превърне в богата културна дестинация, нещо повече – да усетите тръпката на откривателството, попадайки на място, което не присъства в пътеводителите, но възнаграждава за вниманието и интереса.
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята, завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg