Той е композитор, диригент, перкусионист, изследовател, писател, ритъм коуч и ритъм терапевт. Преди 17 години напуска академичния живот на музиката и се посвещава на идеята чрез ритъма и изкуството да дава на хората да намират себе си. По този начин, той се докосва до техните съкровени кътчета на съзнанието.
Това споделя в ефира на "Нашият ден" Мартин Иванов, създател на проекта "Малахитовата гора".
"Авангардната музика търси новостите. А в историята на музиката има обръщания към сериалното изкуство, математиката, минимализъма , както и към музиката на случайностите. А аз в моето търсене реших да кача публиката на сцената, а аз да взема нейното място", казва музикантът.
Той допълва, че в този процес се случва една магия и чудеса. Това е причината у него да се утвърди идеята да помага на хората, а не да бъде на сцената и да очаква ръкопляскания.
Малахитовата гора
Този проект е музикален албум, книга, социална и екологична кауза, която дава възможност на човек или на група хора да намерят пътя към себе си. Става въпрос за търсенето на щастието, за смисъла как човек може да превърна личната трагедия в триумф, а страданието в човешко постижение.
"Моето завръщане с свързано с това, че този продукт голяма част от него отива за засаждането на нови дървета и гори. По този начин ще превърнем музиката и солото в живи дървета“, споделя Мартин Иванов.
На 19 август 2023 г. от 18.30 ч. ще състои „Тайният живот на дърветата" - Мистичен концерт №2 за джаз трио и природа. Зрителите ще се потопят в едно неповторимо напълно акустично приключение. Специалната "концертна зала" е гората или по-точно три вековни секвои, заобиколена от горичка от по-малки секвои, която се намира близо до Кюстендил, село Богослов в местността Ючбунар.
Трима възпитаници на легендарния Berklee College of Music – Boston, а именно Мартин Иванов, Петър Славов и Росен Захариев се събират, за да претворят "Тайният живот на дърветата“ в музика, звуци и емоции.
Като основно вдъхновение за Мистичен концерт №2 за джаз трио и природа служи книгата на Петер Волебен "Тайният живот на дърветата". В нея той разкрива, че дърветата комуникират по между си, усещат аромати, чуват, мислят, спомнят си точно като нас хората.
И за да не разсърдят дърветата, няма бъдат използвани електричество, апаратура и осветление. Целият пърформанс ще бъде изцяло натурален, като дори и самите творци няма да знаят какво точно ще изпълняват.
Те ще бъдат композитори в реално време, които чрез интерпретации, импровизации и уникално светоусещане на момента ще ни преведат през 7-те стадия на развитието на едно дърво: посяване, покълване, израстване, пролификация, напъпване, цъфтеж, узряване.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg