Център за съвременно изкуство "Кристо и Жан-Клод" беше открит в Габрово. След 32 години идеята на група хора от града да се направи постоянна изложба с произведения на световните артисти вече е факт, дори се развива в нещо много по-мащабно – както за България, така и за света.
Бившият техникум по текстил в Габрово, който дълго захранва основната градска индустрия – същата, която през 1926 година е довела бащата на Кристо в Габрово и която по-късно създава материала на много от проектите на световноизвестния български артист и неговата съпруга – сега е дом на Центъра. Усилията на част от гражданската общност и местната власт за създаването му получават подкрепа от Общинския съвет в града и от екипа на Дома на хумора и сатирата, който преди няколко години представи изложбите "Роден в Габрово" и "Кристо и Жан-Клод. Проекти".
"Минахме през един много дълъг процес, в който разговаряхме с куратори, художници, с много различни групи и общности в Габрово, за да формулираме какво може да бъде Центърът. Разбира се, тази формулировка остава много гъвка и отворена, защото това е една наистина голяма сграда и е една голяма амбиция, която трябва да бъде постепенно, адаптивно и внимателно изпълнена със съдържание. Габрово има големия късмет да е място, където живеят активни, съвременни художници с впечатляваща практика, с много добра реализация и те са естественият първи и най-ключов съюзник", обясни в "Артефир" Маргарита Доровска, директор на Дома на хумора и сатирата в града.
Центърът продължава да бъде обект на безброй срещи и дискусии, които целят да разкодират практиката на Кристо и Жан-Клод и историята на неговото детство в Габрово, нуждите на художниците и различните местни общности и групи.
"Наистина е важно Центърът да бъде свързан с потребностите, нуждите и възможностите на града Габрово, за да имаме едно живо място, което да успява да привлича таланти от България и от цял свят", подчерта Доровска.
"Големият фокус на екипа ни е да го превърнем в продукционно място – каза още тя и допълни: – Голямото предизвикателство е Центърът да бъде място, където се създава знание, където се срещат различни видове опитност и място за колаборация. В случая той е вдъхновен от проектите на Кристо и Жан-Клод и разбира се, от естествената ситуация и контекст на Габрово, който е много индустриален град. Ние търсим да срещнем от една страна – изкуство, от друга – архитектура, урбанизъм, инженерно мислено, предприемачество, екология, тъй като всичко това може да бъде ясно видяно и разчетено в изкуството на Кристо и Жан-Клод."
Засега се предвижда Центърът да съдържа документална изложба за историята на семейство Явашеви в Габрово и експозиция, представяща изкуството на Кристо и Жан-Клод. Предстои обаче да бъдат открити и ателиета за художници и резидентна програма, лятно училище за архитекти, куратори и художници. А на 26 и 27 август Центърът за съвременно изкуство ще отвори врати за посетители в рамките на двудневно събитие.
Според Маргарита Доровска трябва да бъде запълнена нуждата от дълбоко сътрудничество между творци и хора, които имат различни познания. Затова и Центърът има идеята да бъде това средище, в което те да прекарват дълго време заедно и да обменят опит и мисли.
"Това всъщност е един голям недостиг и на образователната система, и на начина, по който реализираме проекти. (…) Това не се случва на практика никъде по света, нито в университетите. Така че е едната ни голяма амбиция с значителен фокус върху изкуство в публична среда."
На 13 юни, когато отбелязахме 88-ия рожден ден на Кристо, а и на Жан-Клод, Центърът в Габрово обяви първото си публично събитие, което се проведе на 1 юли в двора на българския павилион в архитектурното биенале във Венеция.
Каква беше темата на състоялата се там дискусия, кой взе участие в нея и каква е значимостта на архитектурния конкурс, който се очаква да бъде обявен в края на тази година? Какви всъщност ще бъдат функциите на Центъра за съвременно изкуство "Кристо и Жан-Клод" и каква програма предвижда екипът му оттук нататък? И възможно ли е Центърът и Домът на хумора и сатирата в Габрово, които са в пряка близост, да оформят цял един културен комплекс в града?
Чуйте от Маргарита Доровска в звуковия файл.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg