Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Куриозната репетиция за родителство на пингвините

Щръкнатовеждият пингвин, ендемичен за бреговете на Нова Зенландия, има едни от най-чудноватите размножителни практики не само сред пингвините, но и в птичето царство като цяло. За разлика от императорските пингвини например, които дават мило и драго, за да измътят яйцето си, щръктановеждите неизменно жертват първото си снесено яйце.

Куриозната практика се нарича инфантицид (или детеубийство) и учените нямат обяснение защо родителите проявяват такова безразличие към първородното яйце, което оставят да се изтърколи от гнездото и дори го изритват оттам или дори снасят директно на студената земя и не правят никакъв опит да го измътят. Щръкнатовеждите женски снасят по две яйца годишно, но неизменно мътят само второто.


Една от теориите е, че е причината за странното поведение е, че първото яйце, което се снася след миграция, е значително по-малко и майките решават да заложат всичко на второто. Подобна разлика в размера също не е типична за птиците, напротив, ако има такава разлика – обикновено второто яйце е по-малко.

Еволюционен анахронизъм може би е причината за голямата разлика в размера на двете яйца като първото се оказва нещо като репетиция за родителство.
Не е чудно, че щръкнатоведжият пингвин (Eudyptes pachyrhynchus) е застнашен вид, нали.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10