Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бъдеш гласа на младежите в България и да ги представляваш на най-високо междуправителствено ниво

Какви са приоритетите на новоизбраните български младежки делегати към ООН?

Александър Янев, Божидар Александров и Коста Каракашян.
Снимка: БНР

Преди броени дни бяха обявени новите български младежки делегати в ООНМладежите, които спечелиха националния конкурс, са Александър Янев и Коста Каракашян. Избраните делегати ще имат 18-месечен мандат (2023-2024). Те ще изпълняват важната роля на представители на гласа на младежите в България на най-високо междуправителствено ниво.

Позицията "младежки делегат към ООН“ съществува в около 40 държави от целия свят. Програмата "Български младежки делегати към ООН" съществува от 17 години и се координира от Дружеството на ООН в България с подкрепата на Министерство на външните работи. България се нарежда сред страните - лидери в световен и европейски план, които разпознават младите хора като равностоен партньор в процеси на вземане на решения.

По време на своя мандат двамата младежки делегати се включат в делегацията на България към Общото събрание на ООН, Комисията по социално развитие на ИКОСОС и други международни форуми, където те работят с правомощия, сравними с тези на акредитиран дипломат, по решенията на ООН за младежта.

 Работата на  Александър Янев и Коста Каракашян ще бъде насочена предимно към младежките политики и актуалните за българската младеж теми и предизвикателства. Заедно с чуждестранните си колеги ще търсят начини за подобряване условията на живот на младежите по света. 

Основните предизвикателства пред младите

"Първите шест месеца от мандата ни е пасивен. Ние се обучаваме и подпомагаме дейността на настоящите младежки делегати. Като ние ще се съсредоточим да работим по техните приоритети. Това са образование, младежка заетост и пряка ангажираност на младите хора във взимането на решения“, казва Александър Янев.

От началото на активния мандат, който е с продължителност от 12 месеца ще започнем с национално допитване сред младите хора в България, допълва той. Чрез него младежките делегати се опитват да идентифицират приоритетните проблеми и предизвикателства. На база на резултатите обикновено избираме три водещи приоритета и фокусираме своята работа върху тях.

Според Коста Каракашян, важно е младите хора да се научат, че тяхното мнение и техния глас има значение. Ролята на младежките делегати е като едно вдъхновение за всички млади хора в страната.

Как артистичният профил на Коста Каракашян и бизнес ориентирания профил на Александър Янев се допълват и допринасят за ефективна комуникация с младите хора относно техните проблеми и предизвикателства, можете да чуете в звуковия файл. 

Александър Янев е на 25 години, от София. Работи в отдел Продажби - Стратегически клиенти в IT компания. Завършил е бакалавър по бизнес администрация в Тилбург (Нидерландия) и магистратура по маркетинг в Ротердам (Нидерландия). Работил е в продажби за водеща финансова корпорация в Амстердам и е бивш стажант към Европейския парламент в София. Интересува се от икономика, финанси, политика и философия, като в свободното си време обича да пътува и да опознава нови култури. 

Коста Каракашян е режисьор, продуцент и хореограф. Завършва бакалавър "Съвременен танц" в Колумбийския университет в Ню Йорк и магистратура "Права на човека и демократизация" в Глобалния кампус за права на човека във Венеция. Проектите му изследват развиването на емпатия в обществото чрез танц, кино и образование и са представяни в САЩ, Виетнам, Канада, Норвегия, Египет и Япония. Основател е на продуцентската компания Studio Karakashyan и танцовата трупа Karakashyan & Artists. Като артист се вълнува от социално ангажирано изкуство с фокус върху ЛГБТИ+ права, ментално здраве и опазване на околната среда.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фондация "За Нашите Деца" обединява общността, за да даде шанс на всяко дете

Всяка усмивка, всяка дребна победа на дете в риск е резултат от грижа, която обществото избира да даде навреме. Н а 13 октомври, понеделник, в Sofia Event Center фондация "За Нашите Деца" ще проведе 16-ата "Вечер на добродетелите", събирайки лидери, културни и обществени личности, дипломати и бизнес представители в едно голямо "пътешествие към..

публикувано на 11.10.25 в 13:05

Фазаново – между Странджа и морето

Село Фазаново е разположено върху невисоки, открити възвишения между планината Странджа и морето. Намира се на 15 км от общинския град Царево, на 9 км от Лозенец и на около 70 км от Бургас. На юг от Фазаново минава река Орешка, която събира водите си с река Узунчаирска и двете заедно образуват река Караагач. През 1922 г. в държавната местност..

публикувано на 11.10.25 в 10:05
Димитър Къцарков

Много трудно се унищожава организация като "Хамас"

Седмицата, в която се навършиха две години от нахлуването на "Хамас" в Израел, двете страни приеха първата фаза от споразумението за мир. Приключи ли войната в Газа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Димитър Къцарков , хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Какво следва за Газа "Постигнатото тази седмица беше..

публикувано на 11.10.25 в 09:15
Илиян Василев

Илиян Василев: Мафията е обречена и това важи не само за господин Пеевски

Защо според Илиян Василев ситуацията в България – от кризата с боклука в София до войната между прокуратурата и съда – може да бъде наречена Операция "Тихи стъпки". "Когато мафията се опитва да стане държава, краят ѝ е неизбежен" "Мафията е обобщение на една голяма група от хора, които целят да реализират своите лични и колективни планове за..

публикувано на 11.10.25 в 08:50

От военно училище във Виетнам до сцената на "Арабеск" – пътят на Чан Тхе Чунг

В рубриката "Мигранти с таланти" ви разказваме за пътя на един балетист от Виетнам до България – историята на Чан Тхе Чунг , солист на балет "Арабеск" , който открива своята втора родина у нас и любовта на своя живот – певицата Светлана Захариева . Чан е роден в Ханой и завършва военно балетно училище в родината си. През 80-те години,..

публикувано на 10.10.25 в 14:48