Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дядо Добри и вярата в доброто: Вдъхновяващият път на “светеца от Байлово“

| обновено на 20.07.23 в 12:05

В деня на 109-ата годишнина от рождението на дядо Добри от Байлово се връщаме към спомените за този "тих ангел", който остави следа в сърцата на мнозина. Журналистът Борислав Радославов, автор на книгата "Дядо Добри – светецът от Байлово", разказва за неговия живот и влияние в интервю за "Нашият ден".

“Дядо Добри беше истински пример за доброта и човечност, към които трябва да се стремим. Той непрекъснато препоръчваше на хората да бъдат търпеливи и смирени, защото търпението ни води към смирението. Вярата беше източникът на сила за него и успяваше да прехвърли значителна част от тази вяра на другите“, казва той.

Срещата с Борислав Радославов се е състояла в двора на църквата в Байлово, където Дядо Добри прекарва последните години от своя живот. Там те разговарят дълго за надеждата и вярата.

“Неизчерпаемата щедрост на Дядо Добри го караше да дарява на манастири в цяла България. Той беше истински благодетел, който се грижеше за нуждаещите се и подкрепяше религиозните общности“, споделя Радославов.

Борислав Радославов и водещият на предаването “Нашият ден“ - Божидар Александров

Сдружението "Азбукари" също отдаде заслуженото признание на Дядо Добри. Председателката на организацията, Цвета Кирилова, споделя в интервю за “Нашият ден“, че отдавна се борят за изграждането на паметник в “памет на този почтен човек“. Те считат, че е важно да запазим доброто и да издигнем Дядо Добри на пиедестал, тъй като неговите ценности са от съществено значение за нашето общество.

“Той е един от най-великите морални примери в наши дни, а неговият аскетичен начин на живот и неизчерпаемата му щедрост се превръщат във въздигнат нравствен модел“, казва Кирилова.

Така днес си припомняме "тихия ангел" от Байлово, Дядо Добри, и възхваляваме неговите добри дела и влияние върху хората. Неговата вяра, търпение, смирение и щедрост продължават да ни вдъхновяват и да ни напомнят за важността на доброто в света, в който живеем.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49