Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба представя връзката между съвременните ценности в изкуството и историческата памет на човечеството

22
Снимка: Ани Петрова

Втората изложба от проекта "Съдът вместилище – защитено пространство" се представя сред експонатите на Археологическия музей в София, като идеята е съвременните творби естествено да се вписват в музейния интериор. Куратори на експозицията са проф. Станислав Памукчиев, д-р Иван Кънчев и проф. Петер Цанев, които развиват идеята си за връзката между съвременните ценности в изкуството и дългата историческа и духовна памет на човечеството. За участие в изложбата са поканени 19 значими, разпознаваеми имена на нашата художествена сцена, които работят с формата, цвета, с пресечните точки между утилитарно и духовно. Това са имена като – Павел Койчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Свилен Блажев, Емил Бачийски, Захари Каменов. Почетно участие в изложбата има проф. Венко Колев – знакова фигура за българската керамика, която формира своята естетика, като черпи от пластовете на археологията и културната история.


Не е пресилено да се каже, че проекта "Съдът вместилище – защитено пространство" е сред най-значимите събития в художествения ни живот тази година. Творбите на тези наши значими автори по един изключително любопитен и същностен начин се вписват сред музейните творби, правят се връзки: материя – култура, утилитарно – свещено, историческо време – вечност.


В звуковия файл двама от кураторите, видни наши художници – д-р Иван Кънчев и проф. Станислав Памукчиев представят изложбата и същностите, развити в тази идея. Както и няколко думи Валентин Господинов за творба си "Мотив".


Изложбата продължава до 17 декември 2023 г.

Снимки - Ани Петрова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30