Кинофестивалът в Карлови Вари е един от най-престижните в Европа и тази година беше неговото 57-о издание. Продукцията на Стефан Командарев "Уроците на Блага" се конкурираше с още 10 филма от страни като Канада, САЩ, Швеция, Италия и Германия.
"Зад тези пет минути стоят пет години труд на изключително много хора, на целия екип и на много хора, които помогнаха да се случи този филм".
Това казва в интервю за БНР режисьорът Стефан Командарев.
Той допълва, че това ще помогне на съдбата на филма да бъде разпространен и да има продажби по цял свят. Както и да участва на още много фестивали, както ще помогне и на следващи наши проекти. Най-важната среща предстои. Тази с българската публика ще бъде през есента. Фестивалът "Киномания“ ще бъде открит на 16 ноември 2023 г. именно с филмовата лента "Уроците на Блага“.
"От гледна точка на това, че българските пари за кино не са достатъчни и с тази копродукция с наши дългогодишни партньори от Германия, филмът успя да се случи", казва още режисьорът.
Филмът "Уроците на Блага“
Филмът разказва историята на пенсионираната учителка Блага, която става жертва на телефонна измама и губи всичките си спестявания. Когато осъзнава, че няма шанс да си върне парите, тя получава примамливо, но подозрително предложение за работа. Някога стриктната и честна жена, бавно започва да погазва всичките си принципи.
"Нашата българска уникалност не е чак толкова уникална, важното е да бъдем автентични и да показваме нещата такива каквито са“, посочва режисьорът.
Той коментира, че идеята на продукцията е доста разпознаваема и в Европа, защото от една страна представя какво се случва с възрастното поколение от една страна и от друга страна са телефонните измами.
За дневния ред на обществотоТой припомни как преди пет години незнайно защо Изпълнителната агенция по трансплантациите беше закрита и обединена като дирекция към Изпълнителна агенция "Медицински надзор". Този проблем е част от филма. Допълва, че и до днес няма промяна, защото може би тази тема не е интересна.
"С новия филм говорим за поколението на нашите родители, на пенсионерите, които се оказаха най-голямата жертва на този преход. Отново с идеята да насочим прожекторите към тях", пояснява той.
Стефан Командарев заедно с неговия екип правят проучвания за следващ филм, който ще бъде посветен на проблемите на спешната помощ в София. Героизмът на тези хора, огромното текучество на хората, които са в линейките.
Трябва да дойде друго политическо поколение, което да си изпълнява обещанията и да се интересува от реалните неща.
Посланието"Всеки да работи на своята нива и да се опитва да прави възможно най-добре нещата", казва Стефан Командарев.
Чуйте целия разговор със Стефан Командарев в звуковия файл.
Стефан Командарев е български кинорежисьор, продуцент и сценарист. Създател на игрални и документални филми. Роден в София през 1966 г. Завършва френската езикова гимназия през 1985 г., Медицинска академия в София със специалност „медицина“ през 1993 г.. Работи пет години като лекар. През 1998 г. – филмова и телевизионна режисура в Нов български университет, след което завършва и филмово продуценство в EAVE. Филмът „Уроците на Блага“ (2023), на който той е продуцент и участва като актьор, печели голямата награда „Кристален глобус” на кинофестивала във Карлови Вари, а призът "Най-добра актриса" бе присъден на Ели Скорчева. Други негови филми са :Живот от Живота (2021), В кръг (2019), Посоки (2017), Съдилището (2014), Светът е голям и спасение дебне отвсякъде(2008),Азбука на надеждата (2003), Хляб над оградата(2002),Пътят на хармонията (2001), Пансион за кучета (2000) и др.
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg