Кинофестивалът в Карлови Вари е един от най-престижните в Европа и тази година беше неговото 57-о издание. Продукцията на Стефан Командарев "Уроците на Блага" се конкурираше с още 10 филма от страни като Канада, САЩ, Швеция, Италия и Германия.
"Зад тези пет минути стоят пет години труд на изключително много хора, на целия екип и на много хора, които помогнаха да се случи този филм".
Това казва в интервю за БНР режисьорът Стефан Командарев.
Той допълва, че това ще помогне на съдбата на филма да бъде разпространен и да има продажби по цял свят. Както и да участва на още много фестивали, както ще помогне и на следващи наши проекти. Най-важната среща предстои. Тази с българската публика ще бъде през есента. Фестивалът "Киномания“ ще бъде открит на 16 ноември 2023 г. именно с филмовата лента "Уроците на Блага“.
"От гледна точка на това, че българските пари за кино не са достатъчни и с тази копродукция с наши дългогодишни партньори от Германия, филмът успя да се случи", казва още режисьорът.
Филмът "Уроците на Блага“
Филмът разказва историята на пенсионираната учителка Блага, която става жертва на телефонна измама и губи всичките си спестявания. Когато осъзнава, че няма шанс да си върне парите, тя получава примамливо, но подозрително предложение за работа. Някога стриктната и честна жена, бавно започва да погазва всичките си принципи.
"Нашата българска уникалност не е чак толкова уникална, важното е да бъдем автентични и да показваме нещата такива каквито са“, посочва режисьорът.
Той коментира, че идеята на продукцията е доста разпознаваема и в Европа, защото от една страна представя какво се случва с възрастното поколение от една страна и от друга страна са телефонните измами.
За дневния ред на обществотоТой припомни как преди пет години незнайно защо Изпълнителната агенция по трансплантациите беше закрита и обединена като дирекция към Изпълнителна агенция "Медицински надзор". Този проблем е част от филма. Допълва, че и до днес няма промяна, защото може би тази тема не е интересна.
"С новия филм говорим за поколението на нашите родители, на пенсионерите, които се оказаха най-голямата жертва на този преход. Отново с идеята да насочим прожекторите към тях", пояснява той.
Стефан Командарев заедно с неговия екип правят проучвания за следващ филм, който ще бъде посветен на проблемите на спешната помощ в София. Героизмът на тези хора, огромното текучество на хората, които са в линейките.
Трябва да дойде друго политическо поколение, което да си изпълнява обещанията и да се интересува от реалните неща.
Посланието"Всеки да работи на своята нива и да се опитва да прави възможно най-добре нещата", казва Стефан Командарев.
Чуйте целия разговор със Стефан Командарев в звуковия файл.
Стефан Командарев е български кинорежисьор, продуцент и сценарист. Създател на игрални и документални филми. Роден в София през 1966 г. Завършва френската езикова гимназия през 1985 г., Медицинска академия в София със специалност „медицина“ през 1993 г.. Работи пет години като лекар. През 1998 г. – филмова и телевизионна режисура в Нов български университет, след което завършва и филмово продуценство в EAVE. Филмът „Уроците на Блага“ (2023), на който той е продуцент и участва като актьор, печели голямата награда „Кристален глобус” на кинофестивала във Карлови Вари, а призът "Най-добра актриса" бе присъден на Ели Скорчева. Други негови филми са :Живот от Живота (2021), В кръг (2019), Посоки (2017), Съдилището (2014), Светът е голям и спасение дебне отвсякъде(2008),Азбука на надеждата (2003), Хляб над оградата(2002),Пътят на хармонията (2001), Пансион за кучета (2000) и др.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg