Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории от Природонаучния музей в село Черни Осъм

Над село Черни Осъм, разположено в Троянската община – в подножието на Националния парк "Централен Балкан" – са се надвесили връх Голям Купен и връх Левски. Вторият връх е приютил извора на река Черни Осъм, чието име носи и първото село, край което преминават водите ѝ. И сред тази живописна природа се намира една интересна забележителност – Природонаучният музей.

През 1965 година, учителят по биология Илия Илиев заедно със своите ученици започва да събира животински и растителни видове, необходими за образователната програма на местното училище. С това се поставя началото на музейното дело в с. Черни Осъм. Постепенно колекцията, подредена в коридорите на училището, се разраства и през пролетта на 1976 г. е преместена в нова сграда. Музеят днес е разположен на два етажа, а започва да развива своя самостоятелна дейност от 1992 г. Той е включен в 100-те национални туристически обекта под номер 31А.


В колекцията на Природонаучния музей се съхраняват над 700 експоната. В експозицията са представени повече от 120 вида птици, над 25 вида препарирани бозайници. Залите са озвучени с оригинални аудиозаписи на звуци от животинския свят, а също така на цветни витрини може да се види и естествената среда, в която живеят представените в музея животински видове. Музеят притежава и голяма колекция от насекоми, а в стъклени витрини са представени 11 вида риби, които и до днес обитават водите на река Черни Осъм. Също така има и експонати на изчезнали видове, както и на земноводни и влечуги, характерни за района на Централна Стара планина.

В съседство на музея се намира единственото в страната училище за планински водачи.

Павлина Иванова в студиото на програма „Христо Ботев“.
С Павлина Иванова, директор на Природонаучния музей в с. Черни Осъм, разговаряхме за осъществените и за бъдещите интересни проект. Разказа и някои истории за оригиналните експонати, които привличат вниманието на посетители дори и от чужбина.

Снимки: Природонаучен музей в с. Черни Осъм, Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25