Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частният случай на Борислав Цветков

Как да защитим правото си на собственост?

Повече за ревандикационния иск на невладеещия собственик срещу владеещия несобственик

Снимка: БГНЕС

Как да защитим правата си, ако в наш имот незаконно живее човек, който плюс това е служител на МВР?

Борислав Цветков притежава наследствен имот, който си състои от вила на два етажа с размер около 75 кв.м и прилежащо място 800 м. Той е полицейски служител

Имотът е присвоен от Добрин Иванов, който е местният квартален отговорник и се грижи за реда в село Оборище, част от град Панагюрище. Лицето се е нанесло там през 2010 г., когато собственикът на имота не бил в страната и е работил в чужбина. И до днес Добрин Иванов, продължава да полза вилното място.

Борислав Цветков е изпратил няколко жалби до министър на вътрешните работи, като жалбите са били пренасочвани към ОД на МВР в град Пазарджик , а от там са пренасочени към РУ на МВР в град Панагюрище.

Той притежава акт за узаконяване на вилата и мястото. Както и документи, които доказват, че бащата на Борислав Цветков е заплатил покупката на мястото на община Панагюрище, както и документи за плащане на данъци за този имот.

Има заведено дело, което тече в момента и престои да реши, който е реалният собственик.

Адвокат Захари Генов, консултант на предаването "Законът и Темида", коментира, че Борислав Цветков трябва да отиде в този районен съд на територията на който се намира имота. Ако разполага с данните на полицейски служител Добрин Иванов, да разбере какво е делото и от какъв характер е, както и по кой член от Закона е заведено, за да може да се включи в процеса като заинтересована страна.

Другата възможност, която му дава Закона е да отиде в съответната Служба по вписванията, която обслужва този район по местонахождение на имота.

Борислав Цветков има право да подаде жалба до Прокуратурата за самоправните действия на лицето обсебило имота. Но, може да заведе дело по чл.108 от Закона за собствеността, като собственик на който е отнето владението.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12