Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е връзката между космоса и холерата

Снимка: Pixabay

Нашата родна синя планета е опасана от сателити, заети с постоянно наблюдение. Огромният брой от тези сателити, малко над 7 хил. и 700 не са насочени към открития космос, а обратно към нас самите. Целта на гигантското селфи разбира се е наблюдение – сателитите събират данни за пожари, за промяна на нивото на водоеми, за проверяване на солеността на морета и океани, за метеорологични прогнози и за какво ли не още. Оказва се обаче, че сателитите могат да прогнозират появата на епидемии.

Как?

Холерата, любителка на водата и вярна спътница на природните бедствия и катастрофи, се причинява от бактерии. Тези бактерии обитават безгрижно стомасите на различни ракообразни, както и зоопланктона.
Но освен зоо има и фитопланктон и цътфежът на последния води до нарастване на зоопланктона, любимец на холерната бактерия. Добрата новина е, че цъфтежът се вижда от космоса.

Вездесъщите сателити, зорко наблюдаващи Земята, засичат цъфтежа на фитопланктона и дори регистрират температурата му и по този начин се предвиждат и могат евентуално да се ограничат потенциалните огнища на холерна епидемия.
Както се казва, понякога за да решиш един проблем, трябва да смениш перспективата и да погледнеш от друг ъгъл, в случая отвисоко.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50..

публикувано на 17.05.24 в 07:50
„Обсадата на Севастопол“, картина на Франц Рубо

Кримската война: причини, събития, последици

На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на..

публикувано на 16.05.24 в 15:50

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05