Норвежкият писател Даг Сулста (1941) е сред най-значимите съвременни автори на Норвегия. Той е обичан и четен, а всяка нова негова книга е литературно събитие. Освен прозаик с 30 книги – романи и разкази, той е и драматург. Три пъти е носител на престижната награда "Браге" на Асоциацията на норвежките писатели и на наградата на литературната критика в родината му. Отличен е и с наградата на Северния съвет, наградата "Доблуг" на Шведската академия и наградата "Гилдендал". Българските читатели вече познават романа му "Т. Сингер".
Новият се нарича "Нощта на професор Андершен" и разказва за момент от живота на 55-годишния професор по литература Андершен. На Бъдни вечер той се приготвя да празнува сам у дома, но когато случайно застава до прозореца, става свидетел на убийство в отсрещната жилищна сграда. Романът иронично насочва към криминалната интрига, в чийто клиширан ключ в последните години се полага скандинавската литература.
Сулста иронизира и комформизма и лицемерието в обществото, липсата на мотивация и смисъл в живеенето, отчуждението, страха да си искрен, самотата. Малкият по обем роман на Даг Сулста поставя още много въпроси пред читателя, проследявайки мислите и действията на професор Андершен. Издаден преди близо 30 години, "Нощта на професор Андершен" носи белезите на най-съвременна проза.
Чуйте преводачката Стефка Кожухарова
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В експозицията творби излагат двама от студентите му – Мими Добрева и Милко Божков. Тримата художници са обединени от изследователския си подход към жанра пейзаж. Цветовете варират от различни..
Самостоятелната изложба на кипърската художничка Йоула Хаджигеоргиу е със заглавие "Активни и реактивни сили". Куратор е Стратис Пантазис. Името на експозицията идва от главата "Активно и реактивно" от книгата "Ницше и философията", в която френският философ Жил Дельоз анализира твърдението на Фридрих Ницше, че цялата реалност на съществата е сила..
Шекспир е жена. Шекспир е много хора наведнъж. Шекспир е семейство – двойка аристократи. Версиите са десетки! Около гениалните винаги витаят въпроси, тайни, завист и нездраво любопитство, а най-гениалният Уилям Шекспир е неизменен обект на конспирации. Кой всъщност е автор на Шекспировите творби? Много хора подкрепят тезата, че Шекспир..
Двамата приятели Енеро и Ел Негро заедно със сина на техен наскоро починал приятел са на риболов и успяват да уловят огромен скат в реката. Оттам се заплита историята, в която Селва Амада въвлича читателя, за да завърши с насилие, което сякаш сме предусещали във всяка дума и кратко изречение на талантливата аржентинска писателка. Атмосферата на..
Милена Димитрова е дългогодишен журналист, работила е в различни медии, носител е на български и международни журналистически награди. Автор е на15 книги. Била е също дипломат, съветник в Европейския парламент, хоноруван университетски преподавател, лектор, сертифициран от BBC World Service Trust. Експерт е към мрежата на Transparency..
По време на нестихващите проевропейски протести в Грузия се чу и изпълнението на "Мравалжамиер" – многогласието, популярната песен, пожелаваща дълголетие..
Какви са особеностите на пропагандните наративи, коментира във "Въпреки мрежата" доц. Милена Якимова , преподавателка в СУ "Св. Климент Охридски" и..
Излезе "Черната книга на правителственото разхищение в България", която за пореден път разкрива примери за неефективно и непрозрачно изразходване на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg