Норвежкият писател Даг Сулста (1941) е сред най-значимите съвременни автори на Норвегия. Той е обичан и четен, а всяка нова негова книга е литературно събитие. Освен прозаик с 30 книги – романи и разкази, той е и драматург. Три пъти е носител на престижната награда "Браге" на Асоциацията на норвежките писатели и на наградата на литературната критика в родината му. Отличен е и с наградата на Северния съвет, наградата "Доблуг" на Шведската академия и наградата "Гилдендал". Българските читатели вече познават романа му "Т. Сингер".
Новият се нарича "Нощта на професор Андершен" и разказва за момент от живота на 55-годишния професор по литература Андершен. На Бъдни вечер той се приготвя да празнува сам у дома, но когато случайно застава до прозореца, става свидетел на убийство в отсрещната жилищна сграда. Романът иронично насочва към криминалната интрига, в чийто клиширан ключ в последните години се полага скандинавската литература.
Сулста иронизира и комформизма и лицемерието в обществото, липсата на мотивация и смисъл в живеенето, отчуждението, страха да си искрен, самотата. Малкият по обем роман на Даг Сулста поставя още много въпроси пред читателя, проследявайки мислите и действията на професор Андершен. Издаден преди близо 30 години, "Нощта на професор Андершен" носи белезите на най-съвременна проза.
Чуйте преводачката Стефка Кожухарова
Черната комедия по скечове на Ханох Левин "П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото" се играе на сцената на Yalta Art Room на 17 декември. Чрез хумора най-разпознаваемият израелски съвременен драматург засяга сериозните, тежки и вечни теми, а именно – непостижимото щастие и неизбежността на смъртта. Те са едно откровено..
Световният ден на тангото, 11 декември, ще бъде отбелязан в България с концерт. Датата е избрана неслучайно. На нея са родени две от най-големите икони на танго музиката – легендарният певец Карлос Гардел и виртуозният цигулар Хулио Де Каро. В София честването на този ден започва преди 20 години и постепенно се превръща в значимо културно събитие,..
На 13 декември в Народния театър "Иван Вазов" е световната премиера на пиесата "Мрак на края на града" от младия босненски драматург Дарио Беванда. Пиесата се поставя на сцена за първи път, а режисьор е Катрин Медлер, артистичен директор на Театър "Оберхаузен". "Мрак на края на града" разказва историята на две жени – опитната чистачка Фикрета и..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В експозицията творби излагат двама от студентите му – Мими Добрева и Милко Божков. Тримата художници са обединени от изследователския си подход към жанра пейзаж. Цветовете варират от различни..
Самостоятелната изложба на кипърската художничка Йоула Хаджигеоргиу е със заглавие "Активни и реактивни сили". Куратор е Стратис Пантазис. Името на експозицията идва от главата "Активно и реактивно" от книгата "Ницше и философията", в която френският философ Жил Дельоз анализира твърдението на Фридрих Ницше, че цялата реалност на съществата е сила..
Какви са особеностите на пропагандните наративи, коментира във "Въпреки мрежата" доц. Милена Якимова , преподавателка в СУ "Св. Климент Охридски" и..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
Излезе "Черната книга на правителственото разхищение в България", която за пореден път разкрива примери за неефективно и непрозрачно изразходване на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg