Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изпълнителката Елена Папаризу и участието ѝ на Франкофоли

Снимка: francofoliesbg

Гръцката изпълнителка Елена Папаризу бе гост на тазгодишното издание "Франкофоли". Елена е с гръцки произход, но родителите ѝ живеят е Швеция. Кариерата си като изпълнител започва в група, а днес пее солово. Елена Папаризу е любим изпълнител за българската публика, споделя, че обича публиката в България, и че музиката винаги ни обединява:

"Фестивалите са една от любимите ми изяви. И мисля, че "Франкофоли" е прекрасна възможност. Обикновено на такива изяви аз пея една моя много любима френска песен – "Цветни времена". Това е песен, която записах като кавър за моя албум през 2006-та година. Но музиката не е нещо, което трябва да се дели по националност, музиката е нещо което трябва да бъде предназначено за широката публика по целия свят и така трябва да я мислим и възприемаме. Музиката, а и всички езици по света са богатство, което трябва да ценим. Но за мен най-важният език е този на тялото. Моите родители са емигранти от Гърция в Швеция от 60-те години и аз си спомням, когато бях дете моите родители не говореха английски, говореха само шведски и гръцки, но всеки път като сме пътували някъде по света, например Италия, Германия, където не можем да се разберем чрез езика, се разбираме чрез жестове на тялото. Като цяло мисля, че е много важно всички изпълнители да се свързват и да дават най-доброто от себе си на хората, независимо от езика, на който комуникират или пеят. На такива фестивали, ние изпълнителите имаме възможност да се видим, да обменим опит. За мен по целия свят, без значение дали съм на Балканите или извън Европа, този свят е моят дом, навсякъде по света трябва да се погрижим да се чувстваме като у дома си. И със сигурност музиката ни свързва и ни припомня, че сме равни."


През 2006-та година Елена Папаризу печели Евровизия с песента "I am number one":

"Мисля, че тогава България ми даде 12 точки, нали. Благодаря! Бях много притеснена за това изпълнение и бях направо дете, когато изпълних "My number one пред огромната публика. Бях на 23 години. Сега съм на 41. Със сигурност Евровизия и победата ми тогава, ми даде много възможности и ми отвори много врати. Но успеха си има своята цена с усилена работа и подготовка. Не означава, че когато спечелиш едно състезание, всичко ще бъде наред в твоята кариера. Всеки ден трябва да работиш много усилено като артист. И въобще не е важно да се развиваш само като изпълнител, музикално, но и като човек. Като житейски опит, чувства, разбирания за света."


Eлена признава, че е много важно за един изпълнител да се смесват различни стилове в музиката. Обича да предизвиква себе си и в работата си с различни изпълнители. Сред нейните вдъхновители са Майкъл Джексън, Мадона, Пол Абдул, Уитни Хюстън.

Повече чуйте в разговора с гръцката изпълнителка Елена Папаризу.

Снимки - ФС на "Франкофоли", Ангелина Грозева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05