Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полина Карастоянова:

Най-важното за туризма са моделите на мислене и на управление

Колко успешен се очаква да бъде настоящият сезон?

| Интервю
Поли Карастоянова
Снимка: БГНЕС

Как е българското туристическо лято – между недоволствата и амбициите; на кръстопътя на новия маниер на отношение спрямо работната ръка и старите похвати за наемане на персонал. За данъчната политика в новия бюджет, който запазва диференцираната ДДС ставка за хотелиери и ресторантьори. Как може да бъде успешен българският туризъм и от какво зависи този успех? Какво може да бъде вълшебството, което ще върне българския турист в страната ни и то не само на Черно море. Отговорите на тези въпроси в "Нашият ден" коментира Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм.

Наскоро тя бе избрана за представител на България в новосъздадената експертна група към Европейската комисия "Заедно за развитие на Европейския туризъм“ към департамента, който ресорно наблюдава сектора в Комисията. Експертната група е с мандат за работа от 3 години, а мисията ѝ е да подпомогне туризма в прехода към зелена и дигитална трансформация и подобряване на устойчивостта на туристическата екосистема. Тя се включва в подгрупа Зелена трансформация, чиято основна дейност е да изработва и предлага политически инициативи, които подпомагат по-лесното преминаване на туризма през зеления преход.

"Ще работим с колегите по отношение на дигитализацията на туризма, както и устойчивите политики“, посочва тя.

И допълва, че зелените политики са възможност да представим природата като основен източник на туристическа атракция. Опазването на природата и съхраняването на нейните ресурси да бъдат заложени в модела за развитие на туристическата индустрия.

"Отвъд интерпретацията на цифрите за туризма най-важното са моделът на мислене и моделът на управление“, казва Полина Карастоянова.

Притежаваме всички предпоставки да бъдем забележителна туристическа дестинация. Но специфичната формула, която да ни превърне в онова изключително и желано място не само за българските, но и за чуждестранните туристи, се иска един обществен консенсус. 

"Когато се говори за модели за туризъм, те почиват на ясна основа. Тя преди всичко е свързана с държавната политика в сектора и осъзнаването от страна на държавата, че тя е големият собственик на този процес“, твърди тя.

В България туристическият бизнес погрешно се възприема като една сфера на услуги, която е изцяло частна. А това е погрешно, големият собственик всъщност е държавата. Публична държавна собственост са природните, културните и археологическите забележителности." 

Възможно ли е България да няма концесионери на плажа?

Полина Карастоянова коментира, че това е елемент от държавната политика. Различните модели на управление на публичната държавна собственост са въпрос на виждане. У нас крайбрежната ивица е относително малка и е много важно да разберем, че има трима участници в този процес – държавата, концесионерите и туристите.

Чуйте подробности в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53