От 1 август Културният институт в "Красно село" ще бъде озвучен от картините на д-р Емилия Юкер. Те представляват един своеобразен синтез между музика и живопис.
Част от произведенията в изложбата, озаглавена "Музикални емоции", са рисувани на живо по време на концерт на пианистката Марина Савова и са вдъхновени от музиката на Шопен, Брамс, Лист, Клара и Роберт Шуман.
Емилия Юкер има художествено и музикално образование, дипломиран инженер е и доктор по биология. В последните си творчески проекти тя експериментира с абстрактна живопис и съчетава страстта си към класическата музика с изобразителното изкуство, като създава нова форма: визуализиране на звуци от клавирни концерти, опери и симфонии в криви, т.е. творческо представяне на звукови картини във формата на кланг–рисунки.
Председател е и на културното дружество "Клуб на българските жени и семейства в Хамбург", което съществува вече 17 години. Тя е и един от директорите на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина.
Неслучайно на откриването тази вечер от 18 часа зам.-председателката на Конфедерацията Снежина Галчева ще каже няколко думи за художничката. Тогава за първи път пред публика ще прозвучи и Химнът на българската култура по света. Текстът е високо оценен, а негов автор е именно Емилия Юкер.
Тя се завръща в родния си град София, за да представи силата на музиката, която устоява на всичко и продължава да вълнува хората. Говори и за любовта, която се появява в картините ѝ отново заради музикалното влияние на произведенията, които пресъздава, и най-вече за хармонията, която всеки от нас може да открие в творбите ѝ.
Освен музиката в основата на творчеството на Емилия Юкер е и животът. Защо – чуйте в звуковия файл. В него можете разберете и как точно художничката създава звуковите си картини.
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg