Журналистът Джеки Бенадов събра в 316 страници най-доброто, което е създавал през годините – интервюта, пътеписи, импресии, очерци и нарече книгата си "Моята журналистическа картография".
Синът на известния писател Хаим Бенадов и дългогодишен зам.-редактор на в. "Стършел", посвещава първите седем години от журналистическата си кариера на БНР, а името е плътно свързано с дървеното човече Бърборино, любим герой на децата от близкото минало, защото той е авторът на текстовете, които изпълнява актьорът от Народния театър Емил Стефанов.
Джеки Бенадов гостува в "Мрежата" на програма "Христо Ботев" и споделя, че това връщане в сградата на Радиото силно го е развълнувало, защото първите седем години са най-важни, а неговите първи 7 му ги е дало именно БНР.
Журналистът трябва да бъде подготвен
"Подготовката се подценява от по-младите колеги. И когато те отиват на среща със събеседник, понякога задават въпроси, които будят недоумение и даже съмнение за интелекта на този, който ги задава. Според мен човек трябва да позагуби малко часове в документацията, в библиотеката, сега в интернет, за да отиде да направи интервю, да приготви предаване. И макар да съм на възраст, не мога да пропусна да сверя някои данни, някои факти, да обогатя културата си с детайли от биографията на този, когото ще интервюирам, и чак тогава ще се явя на среща с него. /…/
Взимал съм интервюта от много известни личности и знаете ли какво съм забелязал? Това, което ще кажа сега, сигурно ще е полезно за колегите, които днес упражняват журналистическата професия. Та колкото е по-известен човекът, толкова той е по-достъпен, толкова той е по-чаровен и лъчезарен и не прави "муцуни", не се отегчава пред теб, независимо дали си млад или в по-напреднала възраст, а той ти помага да осъществиш едно по-хубаво интервю. Усетих го, когато направих интервюто си с Габриел Гарсия Маркес – първото за българските медии."
Промяната
"През 1997 година взех решение да направя нещо различно. Времената бяха такива, че работих от редакция в редакция, защото напуснах в. "Работническо дело". Там имаше някои неща, които не харесвах – с ново ръководство, с нов начин на писане, с това, че не това, което ти искаш да пишеш, а това, което ние искаме да пишеш, трябва да излезе във вестника. Освен това видях, че младото поколение, което гони кариерата, е готово на всичко… Това не беше моята журналистика. Реших, че на 53 години ще се опитам да направя една сериозна крачка в живота си и заминах за Израел."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – СБЖ
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..
Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg