Александър Янев и Коста Каракашян са новите български младежки делегати към ООН. Те спечелиха националния конкурс на програмата, създадена и координирана от дружеството за ООН в България и осъществена с подкрепата на Министерството на външните работи. Активният им мандат ще започне след Нова година, а сред основите приоритети, върху които възнамеряват да наблегнат, са повишаването на информираността и на гражданската активност. Всъщност насърчаването на активно гражданско участие е във фокуса на дейностите на ООН.
"Много се вълнувам за възможността чрез тази позиция като български младежки делегати да достигнем точно до младите хора и да им покажем, че имат силата да стартират инициативи, да заявяват гласа си и както да са съпричастни с организации и каузи, така и да знаят, че самите те имат властта да водят такива", каза в "Какво се случва" Коста Каракашян. Той подчерта, че една от важните задачи в предстоящия им активен мандат е да се срещнат с колкото се може повече младежи в страната и да им предоставят вдъхновението и средствата сами да стартират инициативите си. Двамата с Александър имат идеята преди всичко да им служат като ресурс и подкрепа в посока на едно по-добро бъдеще за всички.
"Ние сме встъпили в ролята си на младежки делегати към ООН от близо месец, като мандатът ни е 18 месеца. Всъщност първите шест от тях са пасивен мандат, в който основно се обучаваме и подпомагаме дейността на настоящите български младежки делегати. Спомагаме за техните събития, инициативи и програми. От началото на новата година за една пълна година ще сме в активен мандат, в който първо бихме искали да проведем национално допитваме към младите хора в България. Целта му би била да разберем основните проблеми и предизвикателства пред тях. На базата на резултатите от допитването бихме искали да изготвим план с основните три приоритета, които ще защитаваме. Към настоящия момент те са образование, младежка заетост и повишаването на гражданската активност в обществените дела", обясни Александър Янев. Въз основа на идентифицираните приоритети те ще разгърнат цялата си програма.
Двамата подчертават голямата връзка между образованието и достъпа до качествено образование за всички, която е сред целите за устойчиво развитие, поставена от ООН до 2030 година. Не по-малко важна е и връзката между достъпа до образование и заетостта при младите хора. Като български младежки делегати Коста Каракашян и Александър Янев искат да наблегнат също така на една образователна система, която дава възможност на творческия процес да навлезе в методиката на обучение, и да се обърне повече внимание на достъпа до култура и изкуства.
Другата голяма цел, която двамата си поставят, е да осъществят връзка и партньорство с другите младежки делегати и организации от неправителствения сектор, с които да спомогнат създаването на разнообразни образователни инициативи, които да поставят вдъхновението като водещ принцип. Според тях по този начин в края на мандата им младите хора могат да бъдат въоръжение с повече креативни способи за развитие. А една от водещите думи, над които възнамеряват да се фокусират, е общност. Създаването на малки общества, от които отделния човек да стане част и в които да открива съмишленици, подкрепа и разбиране.
На 12 август ООН ще отбележи Световния ден на младежта с множество инициативи в страната, част от които ще бъдат свързани с опазването на околната среда и въпроса за настъпващите климатични промени. Александър Янев и Коста Каракашян, разбира се, ще вземат участие. По какъв начин - ще разберете, ако следите страницата на Българските младежки делегати към ООН във Фейсбук.
А повече за честта, отговорността и възможностите да изпълняват тази длъжност, както и подробности за дейността им занапред – чуйте в звуковия файл.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg