Книгата "Зад прага на Ада" на израелско-американската писателка Лий Бардуго поставя пред героите няколко правила – Намери врата към Подземния свят; Открадни душа от ада; В сюжета Алекс и Доз събират екип от съмнителни съюзници, за да спасят джентълмена от Лета. Заедно те ще трябва да се справят с мистериозни текстове и странни артефакти, за да разкрият най-строго пазените тайни на обществата, дори да нарушат всяко правило, докато го правят, споделя преводачката на книгата Йоана Гацева.
Историята е на базата на въоръжението, но в нея има и реални исторически факти. Основен топос и символ за книгата е Университет Йейл, той се вгражда като значим в повествованието като авторката го описва много реално. В книгата им и ретроспекция, разбъркани са времената. Писателския стил на Лий Бардуто, която е номер едно в листата на Ню Йорк Таймс за най-продавани романи е да пише фентъзи истории, но с много реални и истински факти. Може би във финала има и препратка към митът за Орфей и Евридика и преминаването през кръговете на Ада.
Книгата е продължение на друго фентъзи на авторката – "Деветият дом", за който Стивън Кинг пише, че е най-добрият фентъзи роман, който е чел от години, защото разказва историята на истински хора. Въображението на Лий Бардуго е брилянтно, а историята – изпълнена с неочаквани обрати – те поглъща изцяло, твърди още едно от най-големите имена във фентъзи жанра.
Повече за "Зад прага на Ада", чуйте в звуковия файл от разговора на Ангелина Грозева с преводачката на книгата Йоана Гацева.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg