Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизоди от живота

Законодателят трябва да потърси по-добър регламент в семейните отношения

| Коментар
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Семейството днес се е променило – не е това, което беше. Отношенията в него са променени. Трябва да се помисли за по-добър регламент на отговорностите и ангажиментите вътре в семейството. 

Много въпроси се повдигнаха в последните дни след случая с Дебора в Стара Загора. Заговорихме за тази най-грозна част от човешките отношения, която може да деградира една връзка до насилие. 

Хубаво е да продължим и един друг разговор за това колко се промени съвременното семейство. Струва ми се, че младото българско семейство е вече едно европейско семейство. Не знам кога е започнал този процес, но пандемията го катализира, тя го дефинира и ни го показа и то излезе наяве. 

Когато хората останаха заедно с децата вкъщи, много ярко се прояви спецификата на всяко семейство. Когато работното място се премества у дома и у дома трябва да изкарваш и хляба, да отглеждаш и детето, да осъществяваш и своите партньорски отношения, тогава изведнъж би трябвало да провидим, че тези традиционни роли, в които жената се грижи за домакинството и отглежда детето, а мъжът изкарва прехраната, отдавна вече са счупени – те са променени. Говорим за младото семейство. 

Обикновено, когато се налага да се работи от вкъщи, а това става все по-често, ти си принуден да успяваш да съчетаваш работата и ангажиментите с грижата за дома и семейството. И понякога ролите се разменят. Вече не можем да очакваме, че мъжът е този, който ще бъде по-строгият във възпитанието. Детето живее в една среда, която е по-хомогенна. Там няма разделение на ролите, там понякога мъжът може да бъде по-разбиращ и по-склонен да толерира, а майката да бъде по-властна. 

Важното е сега, когато законодателят прави промяна, свързана с това да направи така, че да няма толкова много "основание за насилие", да има по-голяма санкция срещу насилието в една връзка и по-ясна и работеща процедура. 

Законодателят също така трябва да помисли и за по-добър регламент в отношенията в едно семейство, вкл. и в различните начини на съжителство, като отчита тези нови обстоятелства, които често пъти създават напрежение и хроничен стрес.

Бих казала, все пак, че има повече съпричастност в новото семейство – уеднаквяване на позициите, ролите и отговорността. Понякога обаче биха могли да се създадат изкривявания, ако тежестта бъде прехвърлена само върху едната страна. Тогава се нарушава балансът. Трябва да видим, че в тези житейски епизоди на едно семейство, е особено важно да се помисли за епизода, когато двамата партньори/съпрузи установяват своите отношения и роли.

Чуйте коментара от звуковия файл.

Снимка – pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29