Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добър ден, безсмъртие

Запитан "Как бихте искали да постигнете безсмъртието?", Уди Алън в присъщия си стил отговаря "Ако може – жив". Идеята за безсмъртието пронизва човешката история от първите митове до днешните лаборатории, изследващите механизмите на стареене. На този етап безсмъртието все още е трансхуманистичен блян, но напоследък на старостта се гледа като на предотвратимо заболяване, инженерен проблем, с който можем да се справим.

Големите открития в генетиката, биотехнологиите и тъканното инженерство, подхранени от милиардите, които големи корпорации и отделни индивиди влагат, задвижват проекта за чувствително удължаване на живота, при това в добро здраве, защото, съгласете се, никой не иска да продължи живота си до 200 или 500 години инвалидизиран, скован от артрит или деменция.

В хода на историята влиятелни личности като Лоренцо ди Медичи са подкрепяли творци и са събирали произведения на изкуството, за да обезсмъртят името си, днес част от най-богатите хора на планетата създават лаборатории, търсещи извора на вечната младост и то не като метафора.

Милиардерът Брайън Джонсън например е посветил времето и собственото си тяло на подобен проект. 45-годишният технологичен магнат, био-хакер и трансхуманист следва стриктна диета, режим и програма, поглъщаща 2 милиона долара годишно, за да намали биологичната си възраст. Денят му започва в 5 сутринта, в хода на деня поема над 111 добавки, вече е постигнал сърце на 37-годишен човек и капацитет на белите дробове на 18-годишен.

Разбира се постъпателното увеличаване но срока ни на годност, при това в добър търговски вид, няма как да не породи и куп тревоги и въпроси, защото достъпът до извора на вечната младост никога не е бил за всички.

Каква е цената на безсмъртието се пита и събитието "Смърт на смъртта" на Рацио на 14 август в кино Кабана.

В "Лабиринти на познанието разговаряме с един от лекторите Спас Керимов, предприемач, учен, футурист, вдъхновен от науката. Той е създател и изпълнителен директор на Принтиво, стартираща биотехнологична компания, която се занимава с 3D-биопринтиране на човешки тъкани. Спас е част от The Changemakers of Bulgaria, отличен е във Forbes 30 under 30 и 40-до-40 на Дарик радио, бил е лектор на TEDx и е определян като "най-изявена млада личност на България" за 2019 според JCA Bulagaria.

Снимки - ФБ групата Midjourney Official
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51