Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добър ден, безсмъртие

Запитан "Как бихте искали да постигнете безсмъртието?", Уди Алън в присъщия си стил отговаря "Ако може – жив". Идеята за безсмъртието пронизва човешката история от първите митове до днешните лаборатории, изследващите механизмите на стареене. На този етап безсмъртието все още е трансхуманистичен блян, но напоследък на старостта се гледа като на предотвратимо заболяване, инженерен проблем, с който можем да се справим.

Големите открития в генетиката, биотехнологиите и тъканното инженерство, подхранени от милиардите, които големи корпорации и отделни индивиди влагат, задвижват проекта за чувствително удължаване на живота, при това в добро здраве, защото, съгласете се, никой не иска да продължи живота си до 200 или 500 години инвалидизиран, скован от артрит или деменция.

В хода на историята влиятелни личности като Лоренцо ди Медичи са подкрепяли творци и са събирали произведения на изкуството, за да обезсмъртят името си, днес част от най-богатите хора на планетата създават лаборатории, търсещи извора на вечната младост и то не като метафора.

Милиардерът Брайън Джонсън например е посветил времето и собственото си тяло на подобен проект. 45-годишният технологичен магнат, био-хакер и трансхуманист следва стриктна диета, режим и програма, поглъщаща 2 милиона долара годишно, за да намали биологичната си възраст. Денят му започва в 5 сутринта, в хода на деня поема над 111 добавки, вече е постигнал сърце на 37-годишен човек и капацитет на белите дробове на 18-годишен.

Разбира се постъпателното увеличаване но срока ни на годност, при това в добър търговски вид, няма как да не породи и куп тревоги и въпроси, защото достъпът до извора на вечната младост никога не е бил за всички.

Каква е цената на безсмъртието се пита и събитието "Смърт на смъртта" на Рацио на 14 август в кино Кабана.

В "Лабиринти на познанието разговаряме с един от лекторите Спас Керимов, предприемач, учен, футурист, вдъхновен от науката. Той е създател и изпълнителен директор на Принтиво, стартираща биотехнологична компания, която се занимава с 3D-биопринтиране на човешки тъкани. Спас е част от The Changemakers of Bulgaria, отличен е във Forbes 30 under 30 и 40-до-40 на Дарик радио, бил е лектор на TEDx и е определян като "най-изявена млада личност на България" за 2019 според JCA Bulagaria.

Снимки - ФБ групата Midjourney Official
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54
Проф. Андрю Коутс

Проф. Андрю Коутс за изследването на слънчевата система

В Аулата на СУ "Св. Климент Охридски" се състоя научнопопулярна лекция на тема "Изследване на слънчевата система" на проф. Андрю Коутс – физик от Университетския колеж в Лондон, Великобритания. Лекцията е част от четвъртото издание на фестивала "Ало, космос! Говори България", организиран от Атлантическия клуб, Софийския университет, Българска академия..

публикувано на 28.06.24 в 09:40
Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина..

публикувано на 27.06.24 в 12:50

Футболът като история и култура

Европейското първенство по футбол е в разгара си, в САЩ протичат мачовете от "Копа Американа" – светът е футбол, ако и да няма Мондиал. Тази планетарна обсебеност обаче си има корени – истории, които е добре да знаем и да разказваме. Защото футболът не е единствено спорт, футболът е и културно явление, което има нужда да бъде разисквано и..

публикувано на 26.06.24 в 17:35

Познават ли новородените майчиния си език?

Бебетата разбират майчиния си език още преди да се родят – Никола Кереков запознава слушателите на рубриката "Науката не спи" с научните доказателства за този феномен. Съветите да се говори ясно и разбираемо на бебето, докато то все още е в майчината утроба, не са безпочвени. Екип от френски учени доказва, че бебетата се раждат с езиково..

публикувано на 25.06.24 в 13:05