Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходимостта от осъзнатата вяра

Снимка: sveticarboris.net

Излекуването на бесноватия момък от евангелското четиво за 10-ата неделя след Петдесетница става по молба на баща му. Изгубил надежда за каквато и да е била човешка помощ той чува за Иисус и води детето си при Него. Кой родител не би постъпил така? Когато чедото ни е болно ние сме съгласни на всичко, за да бъде изцелено. След коленопреклонната молба на нещастния баща Спасителят освобождава сина му от злия дух, който го обладава и мъчи.

Чудното излекуване на бесноватото момче прави силно впечатление на всички присъстващи. Христовите ученици, помолени от бащата да помогнат на сина му, не успяват да го сторят. На въпроса им: "Защо не можахме ние да го изгоним?", Христос отговаря; "Поради вашето неверие."

Днес ние претендираме, че вярваме, че сме християни, но често пъти нашата вяра е само на думи и не се проявява в дела. Изпълняваме обредите, палим свещи, кръстим се, но животът ни като че ли е повече езически отколкото християнски. И ние подобно на Христовите апостоли често пъти като се намерим пред някоя житейска трудност питаме и недоумяваме защо не можем да се справим. Сякаш забравяме изповедта: "Вярвам Господи, помогни на неверието ми."

Необходимостта от осъзната вяра се чувства особено силно в наши дни, когато възникналите най-различни религиозни учения на християнска и нехристиянска основа продължават да се стараят да я удовлетворят. В резултат на непросветеността си една част от народа се поддава на лъжливите им учения. Подобно на бесноватия младеж от ранно детство ние сме заразени с "дух неми и глухи" за словото Божие и не всеки успява да открие правилния път към Бога. Гост на предаването е доц. Костадин Нушев, преподавател по Християнска етика в БФ при СУ "Св. Климент Охридски".


Християнска поезия
Стихотворението "Молитва" от Емануил Попдимитров, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55