Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безсмъртието – непостижима мечта, фантастичен сюжет или възможна реалност?

Снимка: Ratio - ФБ

Защо искаме да сме безсмъртни? Как технологиите могат да ни помогнат за постигането на това? Прогресът на биоинформатиката, генетиката, биотехнологиите и тъканното инженерство дават надежда, че човекът ще може да отложи последната бариера – смъртта. Какво ще се случи обаче, когато доближим безсмъртието? Дали в стремежа си да се избавим от човешката участ няма да се превърнем в нещо друго? Какви са възможните икономически сценарии на едно бъдещо безсмъртно общество? Безсмъртие на индивида или на съзнанието? Каква е цената, която трябва да платим, за да постигнем безсмъртие?

На 14 август 2023 г. от 19:00 ч. в кино "Cabana" можете да се насладите на едно пътешествие отвъд живота и смъртта, организирано от Научен форум "Рацио" със заглавие "Смърт на смъртта".

Безсмъртието не е научна фантастика – то е факт. Стара новина на почти 4 милиарда години. Толкова отдавна според учените може да проследим съществуването на LUCA – последният универсален общ предшественик. От него произлизат всички следващи живи организми, живели някога и живеещи и днес на планетата Земя. Във всички нас има "отражение“ от LUCA, видимо в ДНК.

"Във всяка една наша клетка, във всеки един консервативен ген, който съществувал тогава, който все още е у нас и който е разпръснат във всяка жива система",  споделя д-р Спас Керимов, предприемач, учен, футурист, вдъхновен от науката и създател и изпълнителен директор на стартираща биотехнологична компания за 3D принтиране на човешки тъкани.

Сценариите за смъртта са прекалено много. Ако трябва да мислим по-скоро в духа на мисловни експерименти, които да си създаваме, не можем да очертаем едно-единствено бъдеще. 

Много зависи какво е това безсмъртие – дали  е биологично или някакъв вид дигитално безсмъртие", казва Николай Стоянов, разследващ и финансов журналист във в. "Капитал".

За момента отговорът на сложната задача за безсмъртието е възпроизвеждането. То осигурява "безсмъртие“ на нашето ДНК. 

Чуйте целия разговор  в звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45