Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Героите на Илинденско-Преображенската епопея

120 години след Илинденско-Преображенската епопея имената на мнозина герои продължават да бъдат премълчавани в днешността, други – забравени от обществото ни, а трети – просто подценени от изследователите. Но имената и делата на тези наши деди съществуват и битуват в съзнанието на историците, въпреки че лицата им не са върху знамената на патриотичните организации и македонстващи движения. 

За бащата на "Върви, народе възродени" Стоян Михайловски знаем почти всичко, но не и участието му в борбите за освобождението на Македония. В предаването отдаваме почит на делото на Аргир Манасиев, български революционер, учител и общественик, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. По време на въстанието, заедно с Димитър Занешев, е в главния въстанически щаб на революционен окръг "Кожух". Димитър Занешев, наричан Димитруш, е също незаслужено забравен голям революционер и просветен деец, ръководител на Воденския комитет на ВМОРО.

Заедно с тях е и комитата Леонид Янков, по-известен сред народа като Лев Балкански, той е гевгелийски войвода, трагично загинал в сражение срещу многоброен турски аскер и башибозук. Народната песен в негова памет "Тръба тръби гевгелийска" е обявена за Марсилезата на Вардарския край. В предаването участват историците Цочо Билярски и Иван Бабев, дългогодишни изследователи на живота на българите в Македония, както и Тома Манасиев, роднина на войводата Аргир Манасиев.

Цочо Билярски е завършил Софийският държавен университет, специалност "История". Работил е като специалист в Главно управление на архивите (1973-1978) и в Централния държавен архив (1978-1986). Той е съавтор на книгата "Страници из дневника на един мислител" на Стоян Михайловски и много други, посветени на героите от Илинденско-Преображенското въстание.

Иван Бабев е български краевед, езиковед и историк. Роден в с. Свети Влас в семейството на бежанци от ениджеварското село Литовой. Завършва история във Великотърновския университет и е автор на очерци и статии, свързани с революционната дейност от този период. Бабев е консултант на екипа, създал филма "Мера според мера", 1983 година, и изпълнява ролята на Щерьо войвода. През 1970 година той участва в създаването на македонското културно-просветно дружество "Апостол войвода". От 1997 година е председател на Клуба на потомците на бежанците от Македония в Несебър – "Памет".

Тома Манасиев е наследник на рода на революционера Аргир Манасиев.  В момента той подготвя книга за рода Манасиеви. В предаването разказва спомени за дядо си и легендарния революционер Аргир Манасиев. 

Чуйте предаването от звуковия файл.



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50