120 години след Илинденско-Преображенската епопея имената на мнозина герои продължават да бъдат премълчавани в днешността, други – забравени от обществото ни, а трети – просто подценени от изследователите. Но имената и делата на тези наши деди съществуват и битуват в съзнанието на историците, въпреки че лицата им не са върху знамената на патриотичните организации и македонстващи движения.
За бащата на "Върви, народе възродени" Стоян Михайловски знаем почти всичко, но не и участието му в борбите за освобождението на Македония. В предаването отдаваме почит на делото на Аргир Манасиев, български революционер, учител и общественик, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. По време на въстанието, заедно с Димитър Занешев, е в главния въстанически щаб на революционен окръг "Кожух". Димитър Занешев, наричан Димитруш, е също незаслужено забравен голям революционер и просветен деец, ръководител на Воденския комитет на ВМОРО.
Заедно с тях е и комитата Леонид Янков, по-известен сред народа като Лев Балкански, той е гевгелийски войвода, трагично загинал в сражение срещу многоброен турски аскер и башибозук. Народната песен в негова памет "Тръба тръби гевгелийска" е обявена за Марсилезата на Вардарския край. В предаването участват историците Цочо Билярски и Иван Бабев, дългогодишни изследователи на живота на българите в Македония, както и Тома Манасиев, роднина на войводата Аргир Манасиев.
Цочо Билярски е завършил Софийският държавен университет, специалност "История". Работил е като специалист в Главно управление на архивите (1973-1978) и в Централния държавен архив (1978-1986). Той е съавтор на книгата "Страници из дневника на един мислител" на Стоян Михайловски и много други, посветени на героите от Илинденско-Преображенското въстание.
Иван Бабев е български краевед, езиковед и историк. Роден в с. Свети Влас в семейството на бежанци от ениджеварското село Литовой. Завършва история във Великотърновския университет и е автор на очерци и статии, свързани с революционната дейност от този период. Бабев е консултант на екипа, създал филма "Мера според мера", 1983 година, и изпълнява ролята на Щерьо войвода. През 1970 година той участва в създаването на македонското културно-просветно дружество "Апостол войвода". От 1997 година е председател на Клуба на потомците на бежанците от Македония в Несебър – "Памет".
Тома Манасиев е наследник на рода на революционера Аргир Манасиев. В момента той подготвя книга за рода Манасиеви. В предаването разказва спомени за дядо си и легендарния революционер Аргир Манасиев.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..
На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..
През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си, децата и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg