Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вера Стаевска:

Как да съхраним природата?

Какви са приоритетите на природозащитната инициатива "Зелени закони“?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

България има едно от най-доброто европейско природозащитно законодателство. Нужно е политическо желание за неговото адекватно приложение. 34,4% от територията на България са защитени зони от мрежата Натура 2000. 

"Природозащитниците не сме сами в желанието си да запазим горите на България."

Това казва в интервю за БНР Вера Стаевска – граждански активист и ръководител на инициативата "Зелени закони“.

Тя посочва, че в 49-ото Народно събрание няма категорична защита на горите, тъй като предложеният през юли 2023 г. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите, внесен от ДНП, е лобистки и натискът за бързи промени е свързан с предстоящите местни избори. Благодарение на силния обществен натиск предложението за увеличаване на сечта до 60% не бяха приети от народните представители.

"Живеем във време, когато климатични промени вече са реалност. Виждаме наводнения, бедствия и драстично засушаване. Без гори няма как да оцелеем като човечество", казва тя.

И допълва, че трябва да има точна дефиниция кои са енергийно бедни, а не да се раздава на калпак дървесина.

В началото на месец август 2023 г. териториалните планове за справедлив преход на трите въглищни района Стара Загора, Перник и Кюстендил бяха публикувани за обществено обсъждане и се очаква до края на септември да бъдат изпратени в Европейската комисия за обсъждане. 

Ако документите не бъдат одобрени до края на годината, България рискува да загуби общо 1,8 милиарда евро от фонда за справедлив преход, който подпомага регионите за преминаване към производства, които не замърсяват околната среда.

До 10 септември 2023 г. трябва да бъдат преработени Планът за управление на речните басейни и Планът за управление на риска от наводнения.

"Тези планове трябва да се актуализират и да стъпват на научни данни. Трябва да има ясни мерки как ще се действа, особено в контекста на вече наблюдаваните и изпитани на гърба на много общини климатични промени", посочва Вера Стаевска.

Според нея е важно да се спазват изискванията по екосхемата за постоянно затревени площи и най-вече задължителните планове за паша при обективна невъзможност да се изкарат животните на пасището – при дъжд, буря, потоп, друг природен катаклизъм или заболяване и карантина на животни.

Природозащитници настояват за преосмисляне на подмярка Пасторализмът в ПРСР (2014-2022) и прилагането ѝ извън Националните паркове Рила, Пирин и Централен Балкан.

От инициативата "Зелени закони" работят усилено и по темата за енергийна независимост на гражданите. 

Вера Стаевска припомня, че в момента има три плажа със статут "За природосъобразен туризъм" – Иракли, Карадере и Корал. Част от все още незастроените, но спорни терени, са отразени в кадастъра като урбанизирани, въпреки че сроковете за застрояване са изтекли. Такива са частните гори, ниви и лозя край някои от най-живописните и частично защитени плажове – Иракли, Карадере, устието на река Велека.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45