С битката на връх Шипка през 1877 г. се дава началото на свободна България. От 21 до 26 август 1877 г. българските опълченци и редовна руска армия водят сражения на върха срещу значително превъзхождащата ги по численост турска армия, водена от Сюлейман паша.
Отбелязването на 146-ата годишнина от Шипченската епопея и 140 години от написването на одата "Опълченците на Шипка" започна в Габрово в началото на тази седмица и ще продължи до 25 август 2023 г. с поредица от културни мероприятия и богата програма – както за големи, така и за малки.
Същинската част на тържествата започва на 17 август 2023 г. с представяне на изложбата "Участие на българи от Бесарабия в Българското опълчение в Освободителната Руско-турска война“.
"На 7 август 2023 г. открихме една изложба, посветена на 120-годишнината на храм-паметник "Рождество Христово". Това е така наречената "църква със златните кубета" в град Шипка. Експозицията е подредена в Националния музей образованието.
Наред с това вървят и две онлайн експозиции, които включват книги и албуми за Освободителната война, съхранявани в Регионалната библиотека "Априлов – Палаузов“ . И виртуалната изложба "Монументи на освобождението в образи" на Регионалния исторически музей в Габрово."
Това казва в интервю за БНР Диана Колева от отдел "Връзки с обществеността", Областна администрация Габрово.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg