Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва своята петдесета годишнина със серия от изложби, които доближават до личността и майсторството на нидерландския постимпресионист.
Идеята за създаване на музея "Ван Гог" се появява през 60-те години на миналия век. Основният двигател за създаването на музея е Ото Хайрман, който е художник и критик, но смъртта му през 1969 г. забавя реализирането на идеята на едно място да бъдат събрани творбите на художника. Музеят отваря врати на 2 юни 1973 г. Музейната експозиция съдържа 200 картини, 500 гравюри и почти всичките му писма.
Когато е на 27 години, Винсент ван Гог решава да стане художник. Рисува изключително активно в продължение на 10 години, като създава около 850 картини и 1300 скици. Умира едва на 37 години.
До 3 септември 2023 г. може да бъде видяна ретроспективната експозиция "Ван Гог в Овер – неговите последни месеци", която представя творби от последните месеци от живота на Ван Гог във френското село Овер-сюр-Оаз. Той пристига там на 20 май 1890 г., изпълнен с оптимизъм и амбиции. Причината е присъствието на доктор Гаше – лекар, специализирал се в лечението на "меланхолия". След периодите, прекарани в Арл и Сен-Реми-дьо-Прованс, Южна Франция, художникът продължава да се бори с психичните си проблеми.
По време на престоя си в Овер-сюр-Оаз художникът създава 74 картини, като оттогава са някои от най-добрите му платна като "Житна нива с гарвани", "Житна нива под гръмотевични облаци", както и меланхоличният портрет на неговия лекар и приятел доктор Гаше. Последната му творба остава на статива, когато се застрелва на 27 юли 1890 г. насред житното поле.
В настоящата експозиция са представени 50 от тях, като те са събрани както от други галерии, така и от частни колекции по целия свят. Експозицията дава възможност на публиката и на критиката да видят произведения на автора, които досега не са представяни заедно. Изложбата се представя в сътрудничество с музея "Орсе" в Париж.
От 13 октомври 2023 г. до 14 януари 2024 г. поредна изложбена експозиция ще проследи живота и творчеството на художника по поречието на Сена. За първи път ще бъдат представени творби на Винсент ван Гог и съвременниците му Пол Синяк, Жорж Сьора, Емил Бернар и Шарл Ангран.
Произведенията на Ван Гог, създадени в Аниер, за първи път ще могат да бъдат изследвани като отделна група, но и да бъдат сравнени с картините на четиримата негови съвременници, които са рисували на същите места. Изложбата, която закрива поредицата експозиции за юбилея на музея "Ван Гог", представя 75 картини на нидерландския постимпресионист. Много от тях не са показвани никога в музея в Амстердам и дори в Нидерландия.
Музеят редовно организира творчески сесии с посещения на временни изложби и експозиции от колекцията на музея с дискусии. "Сподели с Винсент" е дългосрочна програма на музея "Ван Гог" за насърчаване на открития диалог за психичното здраве, вдъхновена от личната история на прочутия художник.
В рамките на изложбата "Ван Гог в Овер – неговите последни месеци" на 6 октомври и 3 ноември сесиите от програмата ще бъдат фокусирани върху използването на цветове в творчеството на художника с наблюдение на творби от колекцията на музея.
Казват, че музеят “Ван Гог” е едно от най-посещаваните места в Амстердам и вероятно един от най-посещаваните музеи в Нидерландия.
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg