"Лунно цвете" на Катрин Дишева е приключенско фолклорно фентъзи, което се развива в наши дни. Романът е вдъхновен от славяно-българската митология, приказки и легенди, свързани с реални места.
Катрин Дишева е 20-годишна, съвсем скоро самата е била тийнейджър. Учи журналистика (с профил Печат) във Факултета по журналистика и масови комуникации на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". За нея писането на проза е хоби – занимава се с писане от 14-годишна. Първите ѝ опити за писане на стихове и разкази са от 10-годишна. Има вече написани 5 романа, като "Лунно цвете" е първият, който предстои да бъде издаден. Засега той е под формата на лимитирана безплатна книжка, издадена за последния Панаир на книгата.
През 2019-2020-2021 участва в Годишния ученически конкурс за късометражни филми на испански език към Отдел Образование на Испанското посолство у нас. И трите филма на Катрин Дишева са отличени с Първа награда.
Печели и Първо място в Международния конкурс за кратки разкази на Испанското посолство в Страсбург с микроразказа "Луната и мъглата" (80 думи!).
За четенето и за писането
"Дълго време нямах отговор на въпроса за любовта към четенето и любовта към писането и кое е първо. Още от дете имам доста развинтено въображение и писането естествено се появи като филми в главата ми. Толкова странни и необикновени сюжети измислях, че в един момент реших да си ги записвам. Осъзнах, че това страшно много ми харесва.
А четенето – когато влязох в една книжарница и се пробвах аз да си харесам нещо, а не да чакам майка ми да ми препоръчва. И си избирах книги за тийнейджъри."
Развитие на творческия потенциал в няколко области
"Това, което обединява всичките ми занимания, е любовта ми към писането, като цяло. Журналистиката е писане, литературата е писане, сценаристиката също е писане. Даже литературата и сценаристиката са по-тясно свързани, защото се занимават с изграждане на сюжети. Писането ми е най-близко."
Жанрът
"Жанрът се определя от идеята. Първа е идеята – идеите идват от всевъзможни странни и не толкова странни места – песен, картина, снимка, пейзаж... Мога да се вдъхновя от всичко, което ме заобикаля."
"Лунно цвете" – пътят на романа
"Пътят на романа е доста лек. Имах късмета да бъда одобрена от изд. "Ерове" и от Тодор Станчев, за което съм много благодарна. И така тръгна – леко... Скоро трябва да влезе в печат."
Героите на "магическия реализъм"
"Те се доближават до нашата реалност. Опитах се да опиша тийнейджърите по автентичен начин. Свикнали сме да определят тийнейджърите като безотговорни и мислещи само за купони. Има много зрели тийнейджъри. Моите четирима главни герои – Вида, Деница, Димитър и Камен – са много умни, интелигентни и прекрасни хора. Те са измислени и нямат прототип. Събират в себе си някои архетипи. Има неизбежно и някои черти от моя характер...
Името на главната героиня Вида идва от самодивата Вида от легендите, която е полусестра на Крали Марко, също на нея се гледа и като на богиня на Луната. Така че изборът не е случаен."
Чуйте пълния разговор от звуковия файл.
Снимки – личен архив
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg