Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обредните празници през погледа на младите художници

Бургас е домакин на международен образователен и художествен проект, посветен на обредните празници

4
Празник на Рамадан, Елиф Цепер, 14 години, Турция
Снимка: Личен архив - Юлия Красовска

На 28 август 2023 г. в Етнографския музей в Бургас е празнично и вкусно. В "етнокухнята" от 16.00 ч. Жанна Шубина и Александра Сидорова приготвят украински вареники.

От 17.30 ч. в двора на музея ще бъде представен Международният образователен и художествен проект "Обредните празници обединяват култури и сърца“, в който участват ученици от България, Украйна, Турция и Испания. Младите художници са проучили традиционните празници на своите народи и са ги претворили в чудни картини. Подборът на участниците с направен съвместно с  помощта на галериста от Турция Джем Юстинер.

Всички 85 картини, които младите творци са създали, може да бъдат изложени утре в Културния дом на нефтохимика.

Иван Купал, автор Елизавета Неденко, 14 г., Украйна

България е представена от школата по художествени изкуства с ръководител Юлия Красовска, която е художник и архитект.  

Идеята за културно пътешествие към миналото на града се заражда през 2016 година. Тогава украинската архитектка представя изложба, вдъхновена от Стария Бургас.  

Празник Рамадан, Нейра Санчаклъ, 15 години, Турция

Тазгодишната тема акцентира върху изучаването на обредните празници дава на младите творци положителни емоции, добавя мигове на творческо удовлетворение в живота им. Тя споделя, че децата трябва да познават добре своите корени. 


Чуйте подробности в звуковия файл.

 Снимки - Личен архив, Юлия Красовска

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на детското четене

Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва  базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..

публикувано на 13.04.25 в 15:41
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49