Гайдата е инструмент, който не може без човека, защото той ще му даде живот и ще предаде радостта до всички останали. Звукът на гайдата е жив в душата на всеки българин и всяко българско сърце се вълнува, когато чуе нейния специфичен и мощен звук.
"Щастлив съм, че имам много последователи и хора, които искат да учат българска гайда."
Това казва в интервю за БНР гайдарят Стойо Стоев.
Музиката няма ограничения или възраст, която да те спре, когато и да започнеш да изпълняваш любимите си парчета, допълва гайдарят.
Според него винаги трябва да има връзката между изпълнителя и инструмента, както и когато сме сред природата, трябва да се свързваме с нея.
Гайдата
"Гайдата е магьосница – който се завърти покрай нея, се омагьосва. Тя има пречистваща сила. Това е инструментът, който не само свири, а и говори.
За мен музиката е най-универсалният език, това е същото като с думите. Ние можем да подкрепяме хората с нашите думи. Може да ги лекуваме, можем и да ги нараняваме. Същото нещо е с музиката и колкото са по-чисти звуците на какъвто и да е музикален инструмент, музиката лекува", казва още Стойо Стоев.
Той мечтае за голям концерт, може би на стадион, но едновременно с това да ставаме по-добри хора и да помагаме на другите.Целия разговор с Стойо Стоев можете да чуете в звуковия файл.
Стойо Стоев е роден в град Генерал Тошево, в сърцето на Добруджа. Завършил обучението си по гайда в НУФИ “Филип Кутев” в гр. Котел, България. Висшето си образование завършва в Софийския университет “Св. Климент Охридски” със специалност музикална педагогика. Автор на "Първи стъпки в Свиренето на гайда“. Носител е на множество международни награди и е участвал в някои от най-престижните музикални фестивали в света.
Той е отдаден на идеята да остави нещо след себе си. Стойо Стоев достига до милиони хора със своята мисия и помага на хората да открият и развиват своите уменията с гайдата. Популярен е с разчупването на кавъри с нестандартно и нетрадиционно звучене.
Снимки – БНР и личен архивС последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg