Жената е остров, а Фиджи е нейният парфюм. Всъщност цялата държава се състои от 333 острова и днес тя е една от най-дружелюбните страни. Навсякъде звучи "Була", дума която се носи като балон и с нея се поздравяват дори непознати. Тя означава Здравей, но и Живот. Освен, че посрещат с Була, всички пеят – и за добре дошли, и на изпроводяк. Това разказва Петър Стоянов, превърнал приключенията в професия. Той неотдавна се завърна от Фиджи, а аз го преследвах неуморно, докато не се съгласи да разкаже пред "Покана за пътуване" приключенията си. Естествено, първият ми въпрос бе как се стига до там. И трябва ли човек да направи почивка между полетите. На отиваме той е кацнал във Ванкувър, където имал ден и половина почивка, а на връщане взел разстоянието "на екс" с общо 22 часа във въздуха.
Петър Стоянов ни изненада с обичаите на Фиджи, където от малки възпитават някои момичета като момчета и обратното. В малките селца все още властва традицията ако в едно семейство са се родили само момчета, последните да се отглеждат като момичета, за да има кой да помага в домакинството. Момичетата пък се обучават на мъжки занаяти.
Навремето, представителите на местното племе на Фиджи айтаукеи, били канибали и едно от най-посещаваните места на острова днес е гробът на Рату Удре-Дре, който изял 900 представители на собствения си вид. В наши дни нямате основания да се притеснявате за целостта си. Когато през 1871 година кралят на Фиджи приема християнството, той забранява людоедството.
Петър Стоянов стигна до извода, че Фиджи е нещо като Малдивите, само че в друга част на света. Той добави, че националната церемониална напитка там се нарича кава. Тя се приготвя от корените на местното растение якона от семейство Пиперови.
При първата глътка езикът изтръпва, обаче ако упорствате, след втората ви обхваща спокойствие и доброта. Има опасност при предозиране да се обездвижите, но местните използват кавата при изглаждане на спорове и взимане на важни решения. След Ковида корените, от които се приготвя напитката, се смилат на прах, преди пандемията традицията повелявала да бъдат дъвкани от жени. Гребе се от голяма купа таноа и се сервира в чаша от кокосова черупка – било. Когато ви я подадат, пляскайте преди да я поемете задължително и с двете ръце. Изпийте течността на екс и я върнете с думата Була и отново с ръкопляскане.
Ритуалът си го бива, иначе вкусът и видът на кавата били като на кална вода. Национално ястие на Фиджи е бавно приготвеното лово – печена риба или месо, увити в бананови листа и покрити с нагорещени камъни. Сервира се в огромни чинии със сочно месо и зеленчуци – маниока, таро, ямс. На Фиджи има и нестинари – ходенето по огън се практикува на остров Бека през цялата година.
Снимки – Петър Стоянов
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg