Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пернишкото село Дивля и неговите павирани улици

6
Дървеният паметник на Св. Кирил и Методий в село Дивля
Снимка: Валери Леков

Село Дивля е едно наистина диво, чисто, живописно планинско село. Намира се в община Земен, на около 60 километра западно от областния гр. Перник и на 84 североизточно от София.

В село Дивля е живял и творил един от най-великите български художници Владимир Димитров - Майстора. В негова памет в центъра на селото е поставен бюст - паметник и дело на покойния вече скулптор проф.Величко Минеков. 

В сградата на читалището е разположена етнографска музейна сбирка за живота на Майстора. Той е оставил неповторими по художествените си достойнства картини с тематика от този край. В сбирката са показани и оригинални материали, отразяващи бита и културата на населението, облекла, тъкани и предмети, репродукции и лични вещи на Майстора.

Леглото на Владимир Димитров-Майстора

Още за миналото и настоящето на селото и неговите жители разказва в ефира на "Нашият ден"  Добрина Асенова.

През 1935 г. село Дивля е обявено за образцово.  В него имало е кредитна кооперация, популярна банка, 9 бакалници на частни търговци в които се е продавала всякаква стока от игла до барут. Имало две грънчарници, пет обущарници, пет ковачници. Жителите на селото на разчитали на 13 шивача, 4 кожухари, 4 дърводелци. Имало даже и пушкар. А две лимонадени фабрики се конкурирали. Денонощно работели две електрически мелници.
Интересен факт е, че в началото на миналия век мъжете от селото се прославят в павирането на улици и площади. В тяхна чест дивлянци изградили и Паметник на павьора. Освен него може да бъда видян още един интересен паметник от дърво на светите братя Кирил и Методий. 
Повече можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20