В столицата за пореден път се събужда живата връзка с древната история и култура чрез античния фестивал „Сердика е моят Рим“, който ще се проведе на 9-и и 10-и септември. Събитието, организирано от Сдружение за антични реконструкции „MOS MAIORUM ULPIAE SERDICAE“, ще предостави на посетителите възможността да се потопят в древния свят и да открият богатството на античната история на София.
Фестивалът ще се проведе в София в археологическия парк „Западна порта на Сердика“. Аантичният фестивал предоставя уникална възможност за посетителите да се потопят в древни обичаи и култура чрез разнообразни дейности и представления.
Сред множеството занимания, които ще може да опитат посетителите, както възрастни, така и деца, са посещение в занаятчийски работилници, ателиета, демонстрации на антична мода и робски пазар. Организаторите са подготвили разнообразни занимания, включително разучаване на военни постройки и интересни игри. Този богат набор от активности ще даде възможност на всеки посетител да се докосне до живота и обичаите на античните времена.
За по-дълбок поглед върху това, което можем да очакваме от фестивала, разговаряхме в “Нашият ден“ с Йоан Кръстев, един от организаторите на събитието:
„Фестивалът се организира за трета поредна година и има за цел да популяризира нашето късно антично наследство. Тази година очакваме още по-голямо чуждестранно участие. Участници от Австрия, Словакия, Унгария, Италия и Румъния ще се присъединят, което ще направи фестивала още по-разнообразен и интересен. В програмата сме подготвили множество дейности, фокусирайки се върху две важни личности от античната история – Константин Велики и неговият син. Посетителите ще имат възможност да се насладят на разнообразни представления и демонстрации, да опитат антични напитки и да се запознаят с модните тенденции на това време.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Изложба, посветена на творчеството на италианския художник неокласицист Андреа Апиани , от днес е отворена за публиката в "Палацо Реале" в Милано. Експозицията представя живопис, портрети и пейзажи, рисувани в периода 1774 – 1817 година. Над 100 от картините в нея са предоставени от частни колекционери, "Лувъра" , "Пинакотека Брера" и "Вила..
В епизод 605 "Трамвай по желание" среща своята публика с руско-френския театрал Александър Великовский, придружаван от българските актриси Милена Червенкова, Сиана Миладинова и Теодора Русева. Проф. Александър Великоввский е широко известен в международните театрални среди. Първоначално той гостува в София още през втората половина на 1990-те..
Новият филм на Стефан Командарев е големият победител на 43-тия Фестивал на българското кино “Златна роза”.“Made in EU” получи наградата за най-добър филм, защото е безкомпромисна кинотворба, която освен че отразява духа на съвремието в България, тесногръдието, страха и покорството, внушава и надежда в младите хора. Филмът взе и наградата на..
Предстои шестото издание на фестивала "Децата на джаза" – Шумен . Той се организира от Общински младежки дом – Шумен , в партньорство с Jazz FM , и традиционно се подкрепя от Министерството на културата и общината . Това издание чества покойния професор Добри Палиев – основоположник на съвременната българска перкусионна школа, развил..
Първото издание на новия Черноморски театрален фестивал ще се проведе във Варна от днес до 28 септември . Слоганът тази година – "Театърът се вълнува" – търси паралели между изкуството и морето. В концепцията е заложена идеята за творчески обмен на силни съвременни послания. Това става ясно и от самата програма, която включва както..
Първият в историята концерт на туарегска банда в България беше именно на Tamikrest. Не толкова отдавна. През 2022. Оттогава концертната серия "Аларма..
Когато спонтанно решихме да поканим изумителния артист Лионел Коп и неговата партньорка и монтажист Алис Лари в България, нямахме представа какво да..
Шестото издание на Международния документален филмов фестивал с фокус върху човешките права "София ДокуМентал" ще започне 25 септември. Мотото тази година..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg