"Записки от Шато Лакрот: Резиденция "Злокучане" събира публиката на 39-ата "Аполония" в Художествената галерия в Созопол. Втората част от романа на Мария Касимова-Моасе ще бъде представена в 18:00 часа.
Героите в хумористичната книга този път са в родното село на леля Дочка Гагаузка Злокучане, Самоковско. Историите, които им се случват, звучат колкото измислени, толкова и правдоподобни и близки до българската реалност. Пример за това е дори самото име на резиденцията – една буква "А" дели действителността от фикцията, за да вметне, че макар авторката да черпи вдъхновение от семейната си история, записките ѝ са преди всичко художествен разказ.
С книгата Моасе иска да напомни, че литературата може и да не се случва наистина, но тя е една прекрасна измислица, с която всички ние сме съгласни.
Всяка действителност може да бъде смешна, смята Моасе, и затова е хубаво да не забравяме да се забавляваме с нея.
Първоначално "Записки от Шато Лакрот", чието действие се развива във Франция, Мария Касимова-Моасе създава като забавен аудиосериал. След това обаче историята се материализират в книга. Същата съдба има и продължението, в което читателят среща и нови колоритни персонажи.
Авторката казва, че обича всеки един от героите си, но каквото и развитие да претърпяват те, с действието в книгата най-много се развиват читателите.
За клоунския нос, който винаги е в чантата на Мария Касимова-Моасе, и за това защо самата книга може да бъде един такъв клоунски нос за читателите; защо "Записки от Шато Лакрот" – както първата, така и втората част – се изписват от психиатри на хора в депресия; каква магия е "Аполония" и защо журналистката и писателка се шегува, че всяка година гледа да произведе нещо ново само за да участва в Празниците на изкуствата; а и защото реалното село Злокучене е един вдъхновяващ образ за авторката – чуйте в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg