Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Собственият ни глас е лечебен инструмент в музикотерапията

Снимка: архив БНР

Там, където думите не работят така добре, е полето за изява на музикотерапията. Според музикотерапевта Силвия Николова всеки може да избере музика, която му подхожда и въздейства, но специално бароковата има най-добър терапевтичен ефект. "Приложенията на музикотерапията са много широки и в последните години тя много се използва за лечение на неврологични състояния. – казва Силвия Николова – Музиката ни въздейства още от пренаталния период. Първият сетивен орган, който се развива е слуховият. Първото нещо, което чува бебето е сърцето на майката – това е ритъм. Дори се препоръчва на бъдещите майки да слушат класическа музика и най-вече Моцарт. До зрялата възраст, когато сме пред деменция или Алцхаймер, или някакво друго сериозно състояние – през всичките етапи на човешкия живот музикотерапията има своя роля."

Музикотерапията може да бъде индивидуална или групова, тя работи добре при състояния, свързани със стрес, при паник атаки, при деца с проблеми. "Много често се използва и работа със собствения ни глас, имаме уникален терапевтичен инструмент – казва Силвия Николова – съществува методика за лечебно пеене, както и български принос в тази област – Орфеево пеене. Тук диапазонът на състоянията, които могат да се повлияят е много широк."

Чуйте още за ефектите и ползата от музикотерапията в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Курбан байрамът – Празникът на жертвоприношението

"Единство в многообразието" – това мото през 2000 година издигна обединена Европа. На фона на всичко случващо се по света и у нас, когато като че ли разделението и противопоставянето между хората взимат връх, важно е отново да заговорим за това, което ни обединява и ни прави едно – за взаимното уважение и зачитане, за толерантността. За това единство..

публикувано на 18.06.24 в 10:36
Българският манастир „Свети Георги Зограф“

Александър Шахов: На Атон срещнах монаси от Конго и Кения

Света гора! На малката площ на автономната монашеска република поклонниците могат да се помолят в 20 православни манастира. Заедно с тях има 12 скита и над 600 килии. Общото население на Атон е близо 1500 души. Правилата за посещение не са сложни, но няма да бъдете допуснати ако сте от женски пол или не сте получили виза. В случай, че изпуснете..

публикувано на 18.06.24 в 08:05

Пътеводител на доброто за по-ефективни социални услуги

На територията на Разград се проведе първият по рода си фестивал "Пътеводител на доброто". Той събра представители на десетки неправителствени организации от цялата страна, които презентираха различни социални услуги, с цел обмяна на добри практики и модели за по-голяма ефективност в социалната работа. Услугите бяха разпределени в четири..

публикувано на 17.06.24 в 15:45
доц. Любомир Кендеров

Доц. Любомир Кендеров: В района на Созополския залив отрихме подводна кипарисова гора на милиони години

"Водолаз съм от много години, майчиният ми род е от Поморие, предлагам ви разходка в гора, но в морето. Наистина в Черно море има гора във водата, запазена от преди много години. Все още не е ясно как е станало това, единственото изследване е от 80-те години на миналия век, направено от български учени – геолози и палеонтолози, сред които и проф...

публикувано на 16.06.24 в 10:05
Даниел Койнов

Даниел Койнов: Математиката е изкуство

"Когато човек прави нещо с любов, това е най-важното. Да се занимаваш с точните науки и в частност математиката, е нещо много красиво. Всяко едно уравнение в математиката или задача в информатиката е уникално и съдържа различни идеи, които се преплитат една с друга, това е едно изкуство", категоричен е младият талант Даниел Койнов. "Аз,..

публикувано на 15.06.24 в 10:20