Преди 45 години на 7 септември 1978 г. на моста Ватерло в Лондон срещу българския писател дисидент Георги Марков е извършено покушение. Той издъхва на 11 септември, а убийството му предизвиква много широк обществен резонанс по света и става известно като българския чадър. Извършената аутопсия показва, че на мястото на убождането е намерена сачма с диаметър 1.70 mm, изработена от сплав 90% платина и 10% иридий. В сърцевината на сачмата има кухина с обем 0.2 mg, която комуникира с повърхността посредством два канала с диаметър 0.35 mm, пробити под ъгъл 90 градуса.
Авторът на "Задочни репортажи за България" е един от върховете на българската публицистика редом със "Записките" на Захари Стоянов и със "Строителите" на Симеон Радев, както и на забележителна белетристика и драматургия.
Все по важно е да се връщаме към това какво представляват тоталитарните системи и тоталитарните държави. Какво не бива да се забравя в ефира на "Нашият ден" коментира историкът Александър Стоянов.
"Най-важното нещо, което не бива да се забравя, което трябва да се помни в такива време в които се ражда тоталитаризмът е, че той много често е възприеман от хората като необходимото зло за справянето с някаква криза", казва историкът.
Той коментира, че всяка тоталитарна идеология отрича индивидуалността. Тоталитаризмът е построен на концепцията, че благото на обществото е по-важно от индивидуалното благо. И че индивидуалното благо, трябва да бъде жертвано в името на общото благо. Това означава, че никой няма да право да преследва собствените си интереси и цели в една тоталитарна система.
Защо комунизмът реално забранява рок музиката при положение, че тя е създадена от същата социална прослойка, която създава комунизма, това е работническата класа?
Тоталитарните системи не допускат проява на личността, те не могат да допуснат да им бъде доказано, че личността може да стои над обществото. Тези системи, унищожават бъдещето не само на личностите си, но и на завладените от тях общества. Тези системи се градят от безлични хора в личен план, посочва Александър Стоянов.
Той допълва, че когато изведнъж срещу тях застане една личност, която няма нужда от помощ, от патерици на подобни хора. Която може сама да застава зад себе си и да отстоява своите идеали. Тогава те виждат в тази личност своята собствена анатема Те виждат онова, което винаги са мечтали да бъдат, но никога не могат да бъдат. Просто защото собствените им същности са кухи и празни. Естествено в своя гняв те се стремят да унищожат това нещо, което може много лесно и много просто да покаже, че те са в грешка , а личността е права.
Тоталитарната система в държави като Китай, Виетнам и Северна Корея продължава да съществува. Има я и в Русия, макар че тя е една по-хибридна и по-авторитарна форма.
"Младите носталгици по комунизма са рожба на старите носталгици по комунизма, които са техни баби и дядовци", твърди той.
В заключение Александър Стоянов подчертава, че задължително е за всеки българин да е прочел "Задочни репортажи за България". Те трябва да задължително да присъстват в учебната програма в българските училища на гимназиален етап. Фактът, че не е така е ясно доказателство за интересите на хората, които пишат тези учебници.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..
Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..
Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg