Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Славов представя своя автобиографичен роман

Снимка: личен архив

Първата му стихосбирка "Спомен за потоп" излиза през 1989 под редакцията на Георги Борисов. Участва с публикации в първите броеве на списанията "Мост", "Нава", "Литературен вестник". Редактор е в първото независимо Издателство на Съюза на демократичните сили "Мисъл" заедно с Борис Христов, Румен Леонидов, Георги Борисов, Едвин Сугарев.

През 1989 заминава в САЩ и сътрудничи на културната ни периодика оттам. В Щатите той работи с писателите Любомир Канов, Ванцети Василев, скулптора Атанас Згалевски и други творци от средите на българската емиграция.

Славов е от първите членове на учреденото през 1990 Сдружение на приятелите на САЩ в България. Публикува свои творби, писани на английски език в "Poetry Magazine” (САЩ), "Decanto” (Великобритания). Член е на Управителния съвет на Лигата на българските писатели в САЩ и по света, която представя български автори и работи за запазването на литературното наследство на писателите и поетите емигранти. Участва в първата антология на български поети в САЩ след 1989 "Window on the Black Sea" (1992) и в алманаха "Любослов", издаден от Лигата.

На Алея на книгата в София на 8 септември ще бъде представен автобиографичният роман на Васил Славов "Строфи на кръвта". След това романът ще има турне – ще бъде представен в Сливен и Бургас.

Васил Славов е син на известния наш писател и колоритна фигура Атанас Славов. Въпреки, че е автор на няколко стихосбирки и книги с проза, той, както повечето ни емигранти творци не е достатъчно популярен у нас, прочетен и обговорен от критиката. Това не омаловажава обаче стойността на неговото творчество, което заслужава да бъде внимателно изследвано.
Чуйте Румен Леонидов


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Академия "Аморфа" – Варна навършва 16 години с поредица от събития

Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати.  Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..

публикувано на 24.01.25 в 12:11

За "Шенген", "дубайски шоколад" и "санитарен кордон" – знаковите думи на 2024 година

"Шенген" с 37%, "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете са знаковите думи и изрази на 2024 година за България. Така гласуваха хората в традиционното проучване на обществените нагласи "Думи на годината с Как се пише?"  След тях сред първите десет са "Гунди", която беше на косъм да влезе в челната тройка, "избори",..

публикувано на 24.01.25 в 12:07

Емил Тонев и романа му "Жив"

Книгата започва с пролог, в който писателят говори за хората, времето, смъртта, паметта и живота и така очертава онова, за което ни предстои да четем, а то е препълнени със съвсем истински конкретни истории около 300 страници. Разбира се, както сам Емил Тонев казва пак там, "ако събереш на едно място достатъчно количество букви и препинателни..

публикувано на 24.01.25 в 12:05
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23