Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алина Нелега представя романа си "Облак с форма на камила" в София

Снимка: @sofialiteraturehouse

Румънската писателка  Алина Нелега гостува у нас и представя своя роман "Облак с форма на камила".  Преводът на български е на Лора Ненковска. В Къщата за литература и превод я представи Майя Праматарова, а утре на Алея на книгата за творчеството ѝ и за "облак с форма на камила" ще говори преводачката. 

Румънската писателка гостува у нас и представя своя роман "Облак с форма на камила". На 6 септември 2023 г. в  "Къщата за литература и превод" бе първата ѝ среща с читателите у нас в Къщата за литература и превод, представи я театроведката Майя Праматарова.

В рамките на Алея на книгата авторката на превода Лора Ненковска ще представи  творчеството на румънската писателка, как и новата ѝ книга. 


Романът ѝ "Облак с форма на камила" е свързан с театъра. Авторката пренаписва историята на Хамлет от Шекспировата пиеса, но през погледа на Гертруда. Наративът е изграден под формата на два монолога. Първият на майката, която вижда разрухата на неочаквано покосения от психична болест свой син и се чувства безсилна. Вторият е кратък, той е финалът, който разказва изцяло друга история и е монолог на болния син.

Алина Нелега е била артистичен директор на Националния театър в Търгу Муреш и преподавател и ръководител на магистърската програма по драматургия във Факултета по изкуства в Университета там. Два пъти получава театралната награда "Унитер", а също наградата "Европейски автор" на Хайделбергския театрален фестивал. Гост лектор в Писателската програма на Университета в Айова, САЩ.

С името на Алина Нелега е свързана промяната на статута на драматурзите в Румъния, а до голяма степен и разчупването на драматургичния език. Изкусен познавач на света на театъра, но и на творчеството на Уилям Шекспир. 

Повече за проекта и представянето у нас чуйте в разговора на Силвия Чолева с Алина Нелега и Лора Ненковска. 



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50