Днес цяла България е в траур заради трагичното наводнение в Царево, което отне живота на четирима души. Една от засегнатите зони беше и курортното селище Синеморец. За да разберем повече за ситуацията там и начините, по които хората се справят с последствията на наводнението, се обърнахме към Красимира Величкова, дългогодишен турист и активен участник в културния живот на Синеморец.
"В селото всичко е спокойно в момента", споделя г-жа Величкова в ефира на "Нашият ден".
"Времето също е спокойно, имаме ток и вода. Най-големите щети са на двата плажа. От два дни се организират различни доброволчески групи, които помагат в разчистването на плажовете".
Изглежда общността на Синеморец се обединява в усилията си за възстановяване след бедствието. Г-жа Величкова отбелязва, че за около 20 часа, не е имало ток, но липса на вода и храна не е усетена. Тя споделя и подробности за трудностите, пред които са се изправили хората на място:
"Бяхме блокирани в Синеморец, защото мостът на река Велека беше прелял и първоначално изобщо не можеше да се излиза от селото. Впоследствие основният път Синеморец-Бургас беше затворен".
Според г-жа Величкова държавните реакции все още се изясняват: "Реакция на държавата не сме усетили в Синеморец. Информирахме се от медиите какво се случва и какво предстои".
Тя обаче изразява загриженост за общата ситуация по Черноморския бряг:
"Държавата е закъсняла с това да направи цялостна ревизия в строителствата по българското Черноморие. В Синеморец също имаме два тръби, които се изливат в морето и изобщо всичко, което виждаме, но не реагираме. В по-малките населени места има пълна феодализация, местните хора сякаш се страхуват и пазят интересите на онези, които работят за себе си, а не за обществения интерес".
Като завършек г-жа Величкова подчертава важността на разследването на причините за трагедията:
"Много е важно да има разследване за причините, които водят до тази трагедия. Конкретно в Царево е важно да се изясни – защо един мост, който е ремонтиран миналата година, днес рухва. Това беше и основната причина, поради която хората бяха евакуирани".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Чуйте анкетата в звуковия файл.
Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..
Климатичните промени и замърсяването с пластмаса са сред най-сериозните предизвикателства на нашето съвремие. Всяка година по света се използват над 1 трилион найлонови торбички, чието средно време на употреба е едва 20 минути. Именно в търсене на решение на този проблем възниква идеята за goodbag – умна, многократна пазарска чанта, която превръща..
Традицията на Джулай Морнинг напоследък завладява и други кътчета на страната. Тази година за първи път в Лясковец носителите на свободния дух ще могат да станат част от концертите по случай Джулай – рок и много добро настроение с местни банди обещават от организаторите. Как се ражда идеята за July Morning в Лясковец, ще чуем сега от Тодор Тодоров...
Няма да пропуснем и събитията днес, свързани с July Morning в Каварна – традиционното посрещане на първите лъчи на юлското слънце на Камен бряг. Петър Михайлов, началник отдел "Туризъм и култура" в Община Каварна, разказва повече за събитията тази година. Слушайте!
Отговорът е: петанк! Вера Бонева-Чолашка, състезател от клуб "Каро", споделя за страстта си към този спорт, вдъхновен от френската традиция и подправен с типично български хъс... и, разбира се, доза състезателен инат. Какво представлява тази любопитна игра, защо набира популярност в България и какви са очакванията към нашите ветерани на..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical..
В предаването "Български изпълнители" на 30 юни 2025 ще ви представим изключителната оперна певица Станислава Момекова. Тя притежава неподражаема харизма..
В България съществува един-единствен исторически доказан и документиран поклоннически път "Светият път". Той върви по точния маршрут, по който са преминали..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg