Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатите будители, епизод 1:

Балерината и художникът – сага за спасителя и музата

| Интервю
Русалия Кирова
Снимка: Личен архив - Русалия Кирова

За трета поредна година в ефира на програма "Христо Ботев" и Terra Култура стартира излъчването на поредицата "Непознатите будители".

В дните до 1 ноември 2023 година ще бъдат представени личности от културната и духовна история на България, неоткрити, забравени или с нови неразчетени послания, представени от първо лице в разказите на техни съвременници, съратници, близки изследователи.

Епизодите, които сътворяваме нямат предварителна уговорка. Всичко се случва в ефира ,защото ката го изисква времето.

Първият епизод е озглавен "Балерината и художникът – сага за спасителя и музата". За пловдивския художник Димитър Киров – ДиКиро, разказва спътницата му в живота Русалия Кирова.

"Този стар град Пловдив е невероятен. С годините се вижда, че хората от цял свят оценяват този град, като град на културата", казва тя.

И припомня думите съпруга си казани някога пред фрески журналисти, че той живее е един град където къщите са цветни, а не както обичайните апартаменти във Франция, които са сиви и мрачни.

"Домът ми е много близо до Античния театър, които от векове ме бие по петите с културата, която още тогава е била създадена в този град", това са думи на Димитър Киров.

Мария Мира Христова и Русалия Кирова (вдясно)

14 години след смъртта на своя съпруг Русалия Кирова продължава да живее в Пловдив, защо усеща, че част от това място. Тук е преминал животът ѝ, който е белязан от изобразителното изкуство и балета.

Димитър Киров е оставил монументална живопис, много пластики, мозайки, много фрески в стария град. Съдбата отрежда балерината да пази жив спомена за своя съпруг, като организира изложби.

"Аз съм длъжна всичко, което той е оставил, защото той е оставил невероятно изкуство", посочва тя.

Русалия Кирова е педагог и хореограф и тя е основател на балетните класове в Музикалното училище в Пловдив. Споделя, че сестра на майка ѝ е Донка Паприкова, известна като българската Майка Тереза, жена с много пламенно сърце. Тя е дала името на талантливата балерина. Чичо на баща ѝ е Владимир Димитров-Майстора, също огън човек и с голям талант. Баща ѝ е лекар, а майка ѝ преподава латински и френски. 

"Летете, продължавайте, не спирайте. От време на време кацайте, за да си почивате и продължавайте да хвърчите“, казва в заключение балетния педагог.

Целия разговор можете да учете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лилия Илиева разказва звездни мъжки истории в книгата "Заведи ме в теб"

Журналистката Лилия Илиева издаде книга, в която  е събрала 33 от най-атрактивните си интервюта през годините – все срещи с известни български мъже и на финала – със също тъй известна дама. Книгата е провокирана от разговора на авторката с френския писател Фредерик Бегбеде, но е посветена на баща ѝ. Александър Кадиев, Андрей Баташов, Бойко Борисов,..

публикувано на 15.05.25 в 09:30

Невъзможният живот на изкуствения интелект

Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков, професор по философия на науката в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Той я разработва в новото си изследване "Естествен и изкуствен интелект". "Ние не можем да дадем съзнание на нито една..

публикувано на 15.05.25 в 08:46

"Шанс за таланта": благотворителна вечер в подкрепа на българския талант

Фондация "Шанс за децата и природата на България " вече 15 години работи активно за откриване, развитие и подкрепа на млади таланти на възраст между 6 и 25 години. Благодарение на нейната дейност вече десетки деца и младежи имат международни отличия в областта на изкуствата, науката и новите технологии. Фондацията организира благотворителна..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Полският писател Анджей Сташук

Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..

публикувано на 14.05.25 в 18:16

Никола Петров представи новата си стихосбирка

Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст  – с емоционален усет и без..

публикувано на 14.05.25 в 18:14