"Физиката никога не е под въпрос. Въпросът е с какво ще я съчетая – с информатика, изкуствен интелект или ще остана с чиста физика. Но логиката за мен е това, което води живота ни." Така започва разговорът ми с Виктор Михайлов – медалист от 52-та международна олимпиада по физика, която се състоя миналата година /2022/ с домакин Швейцария. Тогава той е ученик в 11 клас на СМГ "Паисий Хилендарски". Това е олимпиадата на която българският отбор отбеляза своето най-добро представяне от началото ѝ до сега – 1 златен, 1 сребърен и 3 бронзови медала. Единият от бронзовите медали печели Виктор."Още от 5-и клас той ми направи впечатление със сериозното си отношение по математика, по-късно неговият потенциал се разви и спечели медали на математически олимпиади. Многоемотивиран, амбициозен преследва целите си и знае как да ги постигне. Разбира се, зад всичко това стои много труд. Заедно с това е и много стабилен психически"– разказва за него учителят му Илия Костов, днес старши преподавател във Втора английска езикова гимназия.
Днес Виктор вече е студент в Оксфордския университет. Обикновено срещите с лауреатите и стипендиантите на Фондация Еврика започват с разговор за настоящето или миналото, но неочаквано за мен разговорът ни с Виктор тръгва от плановете му за бъдещето и то след като завърши висшето си образование.
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg