Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова учебна година: Дефицити и предизвикателства пред системата

| обновено на 12.09.23 в 10:00
Снимка: mlsp.government.bg

С приближаването на началото на новата учебна година, образователната общност се замисля над важни въпроси, свързани с бъдещето на училището, ролята на учителите и напредъка в образованието. В ефира на предаването "Нашият ден", Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование, сподели своите наблюдения.

Дефицит на учители по ключови специалности

Най-голямата грижа, която изрази Асен Александров, е съпътствана със сериозността на проблема с кадровите ресурси в образованието. Той изтъкна, че специалности като математика, информатика, физика, химия и биология изпитват сериозен дефицит на учители. И посочи няколко фактора, които са причина за този проблем. Първо, малък брой кандидати се интересуват от тези специалности. Второ, конкуренцията с други сектори на трудовия пазар, където математиците и информатиците могат да намерят по-добре платена работа, е значителна.

Според Александров, този проблем показва, че заплащането в момента все още не е достатъчен мотиватор в сектора.

"Също е важно да се намали бюрократичната тежест на учителите и те да могат да се занимават само с преподаване", посочи още Александров.

Според него отношенията между учители и родители също са от съществено значение.

Дигитализацията според него играе важна роля в бъдещето на образованието, но е необходимо да се използва правилно:

"Ето в дигиталната раница, най-малкото ще бъдат качени всички учебници. Учителите трябва все повече да се обучават, така че дигиталните инструменти да бъдат техен силен помощник. Според мен в това отношение не изоставаме толкова, колкото ни се струва. Държавата дава средства за подобряване на дигиталните умения на учителите. От друга страна навлизат в системата все по-млади учители, които са технически грамотни", посочва той.

Изглежда, че се правят усилия за подобряване на образованието и на обстановката в училищата, но за успешни резултати е необходима постоянна ангажираност и сътрудничество между всички заинтересовани страни - учители, родители, ученици и образователни институции. Всички те играят роля във формирането на бъдещето на образованието.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30