Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успешна училищна общност в малко населено място. Учителски поглед от село Динката

| обновено на 13.09.23 в 10:01
Снимка: Личен архив

Да бъдеш учител в малките населени места е предизвикателство, но и изключително обогатяващ опит. Такава е перспективата на Мария Николчева, учител в основно училище "Кочо Честименски" в село Динката. Тя е учителка в среда, където голяма част от учениците имат различен майчин език от българския.

В ефира на "Нашият ден" Мария Николчева споделя своя опит и виждания за това какво означава да бъдеш учител в такава обстановка. Тя започва, като подчертава уникалността на своите ученици и връзката, която успява да изгради с тях. Определя я като връзка, изпълнена с "обич, привързаност и дори зависимост", като всички усещат необходимостта да бъдат заедно и да си помагат.

Родителите на учениците също играят важна роля в образованието на децата. Мария споделя, че на срещите с тях, те могат да се открият и споделят различни неща, включително своите притеснения. Тази откритост и близост помагат да се създаде по-силна връзка между учител, ученик и родител.

Някои родители дори споделят своите страхове и притеснения, свързани с финансовите трудности, които срещат. Липсата на средства може да бъде препятствие за тях да осигурят на своите деца нещата, които те си заслужават. Мария обаче не се предава и се стреми да направи класната стая уютно и привлекателно място за учене. Тя желае учениците да се чувстват комфортно в училището.


Чрез успешна кампания, Мария и нейните ученици успяват да изградят чудесна детска библиотека в училището, която допълва образователния процес. Освен това, тя придава уникална визия на класната стая с гигантски костенурки, които носят послание на знанието и обогатяват обстановката.

Този репортаж отразява ангажимента и страстта на Мария Николчева към образованието на своите ученици и нейните усилията да създаде подходящи условия за тяхно развитие, въпреки предизвикателствата, свързани с обучението в малки населени места.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50