От 1 октомври 2023 г. всички хартиени извинителни бележки от лекар за отсъствие на учениците от I до XII клас стават електронни. Те ще се издават по сегашния ред след преглед при лекар, но данните ще се насочват към електроните дневници на училищата. Това значително ще облекчи родителите, ще намали административната тежест за учителите и ще защити допълнително достъпа до личните данни на децата.
"Няма как да има злоупотреби от лекарите с медицинските бележки. За мен това е стъпка към електронизацията".
Това казва в интервю за БНР д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар.
Тя допълва, че за всеки един аспект в здравната система електронните документи, които издаваме не са равностойни на дистанционни, както си мислят част от пациентите.
"Електронизацията е възможност здравословното състояние на пациента да постъпи в неговото електронно досие в Националната здравно-информационна система“, пояснява тя.
В основата е здравето на децата, когато те са болни се изисква преглед от специалист и уточняване на здравословното състояние. Поставяне на диагноза, назначаване на терапия, а извиненията на отсъствията се явява следващ момент.
Общопрактикуващият лекар посочва, че вече са започнали оплакванията от респираторни инфекции с температура с болка в гърлото. През тази седмица има 5 случая на Covid-19. С наближаването на есенно-зимния сезон най-ефективният начин за предпазване от грип и усложненията му е поставянето на противогрипна ваксина.
"От първи януари 2024 г. МЗ стартира програма за ваксинация за пневмококи при пациенти над 65 години с хронични заболявания. Тази ваксина може да се постави заедно с ваксината за грип", казва в заключение д-р Николова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..
Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..
В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм,..
Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и борбата с климатичните промени. Като консултант на няколко международни фондации и експерт с опит в тропически и полярни региони, Лида споделя как климатичните промени влияят на крехката екосистема..
Лъчезар Лисицов , журналист от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg