На днешния ден преди 93 години е роден големият български писател Антон Дончев. Той оставя незабравимо наследство в българската литература с творби като "Време разделно" и "Сказание за времето на Самуила", които намират свое място в сърцата на читателите.
Романът "Време разделно", написан само за 41 дни през 1964 г., разглежда ислямизацията, която довежда до промяна в религиозната и етническата структура на Родопите през XVII век. Този роман става известен не само в България, но и зад граница. Получава номинация в САЩ от фондацията "Джейн и Ървинг Стоун" за най-добър исторически роман.
Ето какво разказа за личността на Антон Дончев писателят Алек Попов в ефира на “Нашият ден“:
"Той имаше нещо, което е много рядко за един писател, че тръгваше с един отворен, доброжелателен и любознателен поглед към работата на своите колеги. Беше писател, с който можеш да говориш за нещата, които те вълнуват. Тази щедрост на духа винаги ме е смайвала при него, никога не е бил дребнав. С него се заяждаха много хора, сигурно това го е наранявало, но той не обръщаше внимание и никога не е навлизал в дребнави разпри. За него бяха важни други категории, като приятелство, дух и професионализъм".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Писателят и издател Иван Гранитски също припомни за големия български писател в ефира на предаването:
"Бяхме големи приятели, за мен беше голяма чест да бъде и негов издател. Трябва да припомним, че след "Под игото" най-издаваната книга у нас е "Време разделно" на Антон Дончев", казва той и подчертава:
"Липсата му се усеща много тежко, защото освен голям писател, той беше и духовен наставник, своеобразен проповедник на морал и нравствени ценности".
Антон Дончев напусна този свят, но творчеството и мъдростта му остават живи в сърцата на много хора.
Чуйте разговора в звуковия файл.Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg