На днешния ден преди 93 години е роден големият български писател Антон Дончев. Той оставя незабравимо наследство в българската литература с творби като "Време разделно" и "Сказание за времето на Самуила", които намират свое място в сърцата на читателите.
Романът "Време разделно", написан само за 41 дни през 1964 г., разглежда ислямизацията, която довежда до промяна в религиозната и етническата структура на Родопите през XVII век. Този роман става известен не само в България, но и зад граница. Получава номинация в САЩ от фондацията "Джейн и Ървинг Стоун" за най-добър исторически роман.
Ето какво разказа за личността на Антон Дончев писателят Алек Попов в ефира на “Нашият ден“:
"Той имаше нещо, което е много рядко за един писател, че тръгваше с един отворен, доброжелателен и любознателен поглед към работата на своите колеги. Беше писател, с който можеш да говориш за нещата, които те вълнуват. Тази щедрост на духа винаги ме е смайвала при него, никога не е бил дребнав. С него се заяждаха много хора, сигурно това го е наранявало, но той не обръщаше внимание и никога не е навлизал в дребнави разпри. За него бяха важни други категории, като приятелство, дух и професионализъм".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Писателят и издател Иван Гранитски също припомни за големия български писател в ефира на предаването:
"Бяхме големи приятели, за мен беше голяма чест да бъде и негов издател. Трябва да припомним, че след "Под игото" най-издаваната книга у нас е "Време разделно" на Антон Дончев", казва той и подчертава:
"Липсата му се усеща много тежко, защото освен голям писател, той беше и духовен наставник, своеобразен проповедник на морал и нравствени ценности".
Антон Дончев напусна този свят, но творчеството и мъдростта му остават живи в сърцата на много хора.
Чуйте разговора в звуковия файл.Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Във врачанското село Лютиброд започва Международен фестивал на мексиканска култура "XFest България 2025". Фестивалът се организира за първи път и представя част от мексиканската култура, алтернативната музика, уелнес обучения и холистични семинари. Страната ни е избрана за първи домакин на XFest заради древното си наследство, чистата природа и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg