Какво през последните години се случва в нашето общество, сякаш колкото повече говорим за мерки за пътна безопасност. Как да се борим с изключително безотговорните водачи на МПС, които карат дрогирани и пияни. Толкова по-често се случват такива пътнотранспортни произшествия, които завършват с фатален край.
"Каквито и промени да направи Народното събрание, когато един човек вече е свикнал да шофира под въздействието на алкохол или наркотици, няма как да го отвикнем".
Това казва в ефира на "Законът и Темида" адвокат Пламен Димитров – адвокат на майката на загиналата Хариет Стефанович, убита през миналата година от Георги Семерджиев.
Той допълва, че сами можем да направим една превенция и да не допускаме наши познати, които са пияни или дрогирани да управляват автомобили. В момента текат законодателни промени като съответно човекът, който се вози в автомобила може да бъде привлечен като съучастник.
В обществото няма добра ценностна система или нещо се е променило в нашите отношения, за да си позволяваме да водачите на МПС да пият. Според едно изследване повече от 15 000 участници в движението употребяват алкохол. Това означава, че всеки от нас е застрашен в ежедневието си да срещне един такъв шофьор.
Как прокуратурата би се справила с мярката за отнемане и конфискация на МПС в случаите, когато автомобилът не е собственост на водача или е лизингов ?
Адвокат Пламен Димитров коментира, че приетите от депутатите на 4 август 2023 г. нови промени в Наказателния кодекс, според които вече се допуска, а в някои случаи е задължително изземването на автомобил при ПТП, при шофиране под въздействие на алкохол или наркотици, без това да бъде обмислено обстойно. До ден днешен МВР продължава да изземва автомобили въпреки, че те нямат това право. Единствено Съдът след влязла в сила присъда, той може да постанови конфискация на автомобила.
"Вчера главният прокурор е пуснал методически указания в които се посочва, че не е задължително автомобилите на шофьорите хванати да карат след употреба на алкохол или наркотици да се изземват в рамките на разследването", посочва адвокатът.
Точната процедура не е уточнена и има вероятност да завалят поредица от дела срещу МВР за незаконосъобразно действие.
Делото срещу Георги Семерджиев
Георги Семерджиев, единствен обвиняем по делото за тежката катастрофа, която стана на 5 юли 2022 г. на бул. "Черни връх" и коства живота на двете млади момичета Хариет Стефанович и Христина Дилева е на втора инстанция. За 28 септември 2023 г. е насрочено дело в Апелативния съд.
Срещу прегазилия две млади жени в центъра на София, са повдигнати три обвинения. Едното е за причинената смърт на двете момичета, другото е за шофиране след употреба на наркотици, а третото - за използване на фалшива швейцарска шофьорска книжка.
Адвокат Пламен Димитров се надява, че Апелативният съд ще потвърди 20-годишната присъда на Георги Семерджиев и обезщетенията, които той трябва да плати. Върховният съд също трябва да потвърди присъдата.
Народното събрание прие на първо четене четири законопроекта за промени в Закона за движение по пътищата. Одобрено бе и в рамките на една година за младите шофьори да важи забраната да управляват автомобил с над 120 конски сили, както и да шофират през нощта в часовете след 22 часа до 6 часа сутринта.
"Преди народните представители да приемат закони, трябва да са много добре обмислени, тъй като един закон води до други закони“, казва в заключение адвокатът.
Целият разговор с адвокат Пламен Димитров чуйте в звуковия файл.На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg